Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten impotentilta mieheltäni saisi spermaa?

31.03.2006 |

Kyseessä on aivan oma mieheni, joka psyykkisen sairauden ja ehkä lääkityksenkin takia on tullut kokonaan impotentiksi. Rakasteltu ei olla voitu ainakaan vuoteen. En usko, että käsipelilläkään mitään saa, kun mies ei haluaisi edes sitä kokeilla. Miehellä ei ole mitään halua ja hän on niin ahdistunut, ettei erektiota tule. Nukkuessa tietenkin joskus tulee siemensyöksy, mutta mitenpä ne spermat siitä saisi talteen.



Mutta miten saisimme " vauvansiemeniä" , että voisi tehdä koti-inseminaation?? Onko teillä mitään ideoita? Vauvakuume kun on valtava, eikä miehelläkään olisi mitään lasta vastaan. Auttaisikohan joku erektiolääke vai onko se tehoton täydessä lukkotilanteessa?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
31.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko miehesi ottanut ko. asian puheeksi lääkärissä? Jotkut lääkkeet voivat todella aiheuttaa potenssiongelmia, ja sitä vielä pahentaa se, että vaikka ongelma olisikin alunperin lähtöisin lääkkeistä, mutta siihen asiaan ei puututa ajoissa ja ongelma jatkuu pitkää, esim. juuri tuon vuodenkin verran, asiasta tulee psyykkinen tekijä, ja siinä tapauksessa vaikka kuinka olisi miehellä seksuaalisia haluja, potenssia ei tule, koska psyyke on jo valmiiksi fiiliksessä " ettei tästä taaskaan tule mitään" , ja se latistaa entisestään yritystä. Meillä oli kanssa vuosi, jolloin seksiä ei ollut lainkaan, sen takia, että mieheni hormonitaso oli aivan liian alhainen, eikä potenssi onnistunut, tai ainakaan kestänyt. Siitä on vielä kahden " paremman" vuoden jälkeen miehelleni jäänyt sellaiset arvet, että nykyään jos ja kun potenssi alkaa, se lopahtaa pian, eikä näin seksi suju luomusti. Siihen mieheni on saanut cialis-lääkityksen, joka auttaa TODELLA! Se tuo varmuutta siihen, että lääkkeen oton jälkeen potenssilla on edes mahdollisuus kestää! Meillä tämä on auttanut, ja tavoitteenamme on, että vähitellen jätettäisiin cialis pois ja yritettäisiin saada uskoa siihen, että potenssiongelmat ovat takanapäin, ainakin siinä määrin kuin aikaisemmin!



Paljon voimia teille! =)

Vierailija
2/7 |
31.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittääksen lapsettomuushoidoilla hoidetaan myös pariskuntia joilla ei normaali yhdyntä suju syystä tai toisesta. Lääkäriin kannattaa ottaa yhteys asian tiimoilta, hän varmaan osaa auttaa teitä eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole seksi juuri sujunut keskenmenon jälkeen, koska erektio ei miehellä pysy. Häntä kuulemma sattui ja kävikin lääkärissä. Lääkäri totesi että kyseessä on jonkinlainen venähdys, että sille ei voi tehdä mitään ja että saattaa kestää jopa kaksi kuukautta ennen kuin se parantuu. Ne kaksi kuukautta alkaa olla takanapäin, mutta vielä ei ole tapahtunut minkäänlaista muutosta. Mies on kyllä saanut orkasmejakin, mutta yhdynnästä ei tule mitään, joten vauvaakaan ei ole tiedossa... Voiko sitä spermaa tosiaankiin kerätä ja käyttää, vai onko se täysin turhaa?

Vierailija
4/7 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä vastaus ei varmaan auta ensimmäistä kysyjää, mutta Hannahia ehkä?



Monet lesbothan tekee lapsia (niin meidänkin esikoinen on tehty) koti-inseminaatiolla, jonkun tutun (homo)miehen spermalla. Menetelmää ei pidetä sen parempana tai huonompana tärppäämiseltään kuin yhdyntääkään.



Ohjeita koti-inseminaatioon löytyy esim. täältä: http://pesu.come.to/

-> koti-inseminaatio



Ana



Vierailija
5/7 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luinkin nyt tuon nettisivun tekstin vielä uudestaan. Toimepiteen tehneenä ja sillä lailla lapsen saaneeena (tärppäsi 3. kerralla, ajoitettiin ovulaatiotestien avulla) voin vakuuttaa että asia on käytännössä paljon yksinkertaisempaa kuin miltä se luettuna kuulostaa! Eka kerta on vähän sähläämistä, mutta sitten se alkaa sujua.



Tuli mieleen vielä pari pointtia:



- Sateenkaariperheen ABC-kirjan ohjeiden mukaan ei muuten kantsi käyttää posliiniastiaa, koska se saattaa olla liian kylmä. Sperman säilytyksessä lämpötila on tärkeää, jos sitä ei heti saa otettua käyttöön, voi sitä jonkinaikaa (eri lähteiden mukaan puolesta tunnista kahteen tuntiin) säilyttää, kunhan se pysyy ruumiin lämpöisenä: esim pienen purkin tai pussin tai neulattoman ruiskun jossa on korkki voi teipata ihoa vasten - jos sitä siis jostain syystä joutuu kuljettamaan paiaksta toiseen. Neulattomia ruiskuja saa apteekista (meillä käytetiin kolmen ja viiden millilitran ruiskuja).



- Ihan minkä vaan kiehuvalla vedellä pestyn/ keitetyn ruuanvalmistuspurkin esim. pienen pakasterasian pitäisi käydä keräämiseen.



- Homma on myös myös vähän helpompaa, jos toinen (meillä vaimoni) voi hoitaa sen ruiskuttamisen.



- Jotkut vannovat (mutta tämä saattaa olla vain uskomusasia) jalkojen ylös nostamiseen ja peppu tyynyn alla makaamiseen puoli tuntia inseminoinnin jälkeen.



- Myös tuosta orgasmi vai ei -asiasta on useampaa mielipidettä (meillä ei esim. ollut tärppäämiskerralla mitään yritystäkään - se oli liian jännittävää hommaa itselleni että olisin pystynyt keskittymään moiseen). Voihan se olla eduksi, mutta tuskin välttämätöntä.



kylläpäs tätä juttua nyt riittää. Mutta kuulostaa siis monimutkaisemmalta kuin onkaan.



Ana

Vierailija
6/7 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset empaattisista viesteistänne! Ehkä tilanne ei ole ihan toivoton. Aion ottaa asian puheeksi lääkärin kanssa ja itse asiassa olen jo asiaa pohjustanutkin. Jospa vaikka erektiolääkkeistä olisi jotakin apua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kurja ongelma teillä. Lääkärissä voi tosiaan olla hyvä asiasta jutella, lisäksi myös käynti seksuaalineuvojalla tai -terapeutilla voisi auttaa. Sitten tuli mieleen että esimerkiksi Sexpo-säätiöllä on semmoinen " kysy niin me vastataan" -tyyppinen palsta, jossa myös näitä erektio-ongelmia on käsitelty. Osoite on http://www.sexpo.fi/?page=kysymys

Toinen käymisen arvoinen paikka voisi olla Verkkolääkärien palvelu, osoitteessa http://www.verkkoklinikka.fi/netdoctor/user_main.xsp



Toimiiko teillä läheisyys muuten, tuntuuko miehestäsi ja sinusta luonnolliselta vain silitellä, paijalla, hieroa tai olla sylikkäin ilman suorituspaineita? Sitäkin voisi kokeilla, josko se madaltaisi kynnystä ruveta hommimaan. Pystyykö miehesi masturboimaan? Silloin tuo koti-inseminaatio eli vanha kunnon " muumimukimenetelmlä" voisi tosiaan onnistua.



Toivottavasti tilanne korjautuu ja esimerkiksi lääkityksen muutos auttaa! Voimahaleja ja jaksamista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän seitsemän