Ei kai Vihreät ole vaarassa hajota?
Erilaisille huhuille tuntuu sittenkin olevan katetta, sillä onhan vihreillä paljon enemmän ideologisia jakolinjoja, kuin persuilla, jotka halkesivat puheenjohtajavaalien jälkeen. Oikeistovihreät vs. vasemmistovihreät, cityvihreät vs. maaseutuvihreät, teknologiavihreät vs. hippivihreät jne.
Kommentit (9)
Niistä saisi kymmenkunta pienpuoluetta helposti. Tästä syystä niitä onkin hankala äänestää kun äänelläsi menee myös joku ihan eri agendan ehdokas läpi suomen vaalisysteemillä.
Toivottavasti hajoaa.
Kuluttaja-hipstereillä ei ole paljonkaan yhteistä alkuperäisen ideologian kanssa.
Vihreät menee harmoniassa keskenään. EU:n, kansainvälisyyden ja ihmisarvojen vastustajia ei löydy. Kaikki muu sen jälkeen on jokaisen oma asia ja ei niistä synny väittelyä.
Vihreissä meneillään puhdistus, jossa tarkoituksena kulttuurivallankumouksen hengessä päästä eroon pitkään mukana olleesta vanhemmasta polvesta. Eduskuntavaalien jälkeen Emma Karin porukka päästettiin valloilleen ja tässä ei tule jäämään kiveä kiven päälle. Outi A-K oli oma suosikkini ja hän on nyt syrjässä :(
Jotain siirtymiä tapahtuu. Olen kuullut, miten oikeamman laidan vihreitä on haukuttu jopa halla-aholaisiksi.
Vierailija kirjoitti:
Tälläkin palstalla on jaksettu jankuttaa vihervasemmistosta siitä miten vihreät ottavat rahaa seinästä, mutta nyt puolue onkin täynnä oikeistolaisia porvareita ja hipstereitä. Jännä juttu!
Ongelma on siinä, että niitä, jotka eivät ikinä voisi olla Vasemmistoliiton puolella, on savustettu ulos. "Vihervasemmistolaisuus" on sosialistien bluffia, jonka tarkoituksena on varastaa vihreä liike.
Hyvähän se vain olisi, jos hajoaisi. Punavihreät voisivat kaupata näkemystään rehellisesti rehellisissä vasemmistopuolueissa ja vihreät oikeistoliberaalit sitten oikeistopuolueisiin.
Vierailija kirjoitti:
Hyvähän se vain olisi, jos hajoaisi. Punavihreät voisivat kaupata näkemystään rehellisesti rehellisissä vasemmistopuolueissa ja vihreät oikeistoliberaalit sitten oikeistopuolueisiin.
Kun se vanha hikinen vasemmisto ja oikeisto ei kiinnosta yhtään. Ei niissä ole sellaista vaihtoehtoa mikä kävisi. Vihreät on ainoa vaihtoehto ja ei voi edes ajatella muita. Sitten ei äänestäisi mitään ja näin se monella vihreiden kannattajalla on.
Ei ole hajoamassa, joten huolesi on turha :D