Kukaan ex naisistani ei ole osannut luututa lattioita kunnolla.
Pesuaineveteen kastetulla luutulla laamitaan lattia ja se on siinä. Lika vain leviää tasaisemmin lattialle.
Kunnon pesuun kuuluu aina myös lattian huuhtelu ja kuivaus. Näin lika lähtee.
Kommentit (13)
Peset siis lattiat varmaan itse? Eikös niin?
Nykyään ei kai enää käytetä näitä märkiä menetelmiä?
Ennen tein näin ja vaihdoin vettä ja pesin ja huuhtelin.
Nykyään parkettiin nihkeä levymoppi. Harvoin. Ja joskus vahaus
Mistä johtuu, että parketti ei juurikaan likastu?
Ite osaan pestä ja siivota mestarillisesti. Harmi etten halua miestä itelleni, ei pääse kukaan tästä "kodinkoneesta" nauttimaan. Toisaalta ehkä asunto on helpompi siivotakin, kun ei mitään elukkaa ole. Anteeksi, tarkoitin siis miestä.
Miten lattia huuhdellaan? Et kai heitä vettä lattialle? On mahtavat homeet väli/alapohjassa. Mietipä vähän modernin talon rakennetta...
Miksi et neuvonut kuinka pitää tehdä jos itse osaat?
Nyt kun sain huomionne niin kiinnostaisiko arvon neitejä ja rouvia jos tälläinen ihan hyvännäköinen, hyväkroppainen ja ylempään keskikokoluokkaan varusteltu mies tulisi, pientä korvausta vastaan, siivoamaan asuntonne?
Korvaustavasta voisi myös neuvotella.
Mulla on oikeat aineet ja jämerä luuttu. Myös huuhtelu ja paikkojen kuivatus kuuluu palveluun. Tarvittaessa myös pelkkä imurointi järjestyy.
AP
Siinä aviomieskin ihmettelisi töistä tullessaan miten paikat on puhtaat ja rouva senkun hymyilee vaan.
Sinäkös se olet, joka treffipalstoilla huhuilee puunaamaan tottuneen naisen perään?
Olen sinkku ja eipä nuo parkettilattiat siistillä ihmisellä juuri likaannu edes, mitään huuhteluita ei voi tietenkään tehdä.
Mutta eikös sen työnjaon pidäkin mennä niin, että se tekee, joka parhaiten osaa, eli "luonnolliseksi" työnjaoksi jää miehellä renkaiden vaihto kahdesti vuodessa, naisella ruoanlaitto, pyykkihuolto ja siivous 365 päivänä vuodessa.
no ei tarvi mitää kuivaamisia ja huuhteluita laminaattilattiat eikä välttämättä mitään pesuaineitakaan. nihkeällä mikrokuituliinalla ku vetelee ni lähtee lika. likaisimmat kohdat sit erikseen miedolla pesuaineella ja rätillä ja ne kohat sit kuivataan tietty.
no oisit tehnyt sen sitten itse.