Voinko sanoa, että ei videoita kun lapsenvahti tulee tunniksi
ja lapsenvahti on lapsen mummo ja vaari.. (tiedän että kysyvät että onko video valmiina laitteessa). Ja mielestäni sen harvan kerran kun käyvät niin voisvat olla lapsen kanssa. OIvat siis peräti tunnin (kun olen lääkärsissä),
Eli voinko sanoa, ei videoille.?
Kiitos mielipiteistä!
Kommentit (17)
Miksi ihmeessä mummi ja vaari ovat niin laiskoja, etteivät ilman videota voi vahtia? Käske mennä puistoon ulkoilemaan.
Lapsi tykkää, mummoilla helppoa kun lapsi on tyytyväinen ja leikkii
Minusta voi näyttää lapselle videoita, jos se vain heistä on helpoimpaa!
nuo meidän mummo ja vaari nyt ei menisi ulos pyssylläkään..
Tulevat vain jos hätä ja nyt on mun päästävä lääkäriin joten tulevat just ja just tunniksi. : (
toisaalta onneksi tulevat edes hädässä..
Miksi ihmeessä pyydät heitä vahtimaan lasta, kun he selvästikkään eivät halua hommaan alkaa?
Minun lapsen isovanhemmat ovat juuri tuollaisia. Tulevat kyllä mielellään kylässä käymään, mutta eivät halua hoitaa lasta. Väkipakolla olen pari kertaa heidät saanut touhuun.
Miksi et siis antaisi heidän tehdä sitä mikä heistä on mieluisaa?
t. nro 6
ja se järjestyi nyt näin. (en pyydä kun hätätilanteessa). Tämä siis numerolle 6 ja 9. Eivät olleet katsoneet videoita, suklaata olivat syöttäneet, joten meillä valvotaan vielä : (
Mutta onneksi pääsin lääkäriin ilman lasta oli rankka reissu meinaan : (
Kiitos mielipiteistänne!
Vierailija:
Mutta onneksi pääsin lääkäriin ilman lasta oli rankka reissu meinaan : (Kiitos mielipiteistänne!
Niin kuin en ala muutenkaan. Eri asia on jos mulla olisi palkattu lastenhoitaja ja haluaisin että lapset saavat virikkeellisen päivän, mutta tunnilla nyt ei ole mitään väliä. Ja jos vaikk aitse menisin siskoni luo lapsia hoitamaan tunniksi, niin kyllä loukkaantuisin jos mulle alettais antaa sääntöjä mitä voidaan tehdä. Eiköhän olisi kaikille kivempi että tekevät sen tunnin just sitä mitä haluavat, ehkä voisit muutenkin miettiä miksi eivät halua tulla useamiin hoitamaan lasta? Oletko ehkkä muutenkin tyrannimainen?
ja sitten onnistuisin saamaan jonkun vaikka vähän vastentahtoisenkin hoitajan, niin mun puolesta saisivat katsoa videoita ja syödä suklaata tai seistä vaikka päällään, kunhan huolehtisivat, että lapsi säilyy hengissä sen tunnin, kun poissa olen.
Voihan se olla, että nuo videot ja suklaa ovat vaan tottumattomien isovanhempien tapa hemmotella lapsenlastaan sen harvan kerran, kun hoitamaan tulevat. Eivät varmaan tarkoita mitään pahaa, vaan haluavat tehdä niin kuin lapsi tykkää. Suotakoon se heille.
Vierailija:
Niin kuin en ala muutenkaan. Eri asia on jos mulla olisi palkattu lastenhoitaja ja haluaisin että lapset saavat virikkeellisen päivän, mutta tunnilla nyt ei ole mitään väliä. Ja jos vaikk aitse menisin siskoni luo lapsia hoitamaan tunniksi, niin kyllä loukkaantuisin jos mulle alettais antaa sääntöjä mitä voidaan tehdä. Eiköhän olisi kaikille kivempi että tekevät sen tunnin just sitä mitä haluavat, ehkä voisit muutenkin miettiä miksi eivät halua tulla useamiin hoitamaan lasta? Oletko ehkkä muutenkin tyrannimainen?
Mikä mahtaa olla syynä että haluavat lasten katsovan videoita?
Kyllä lasten kanssa voi olla väsyttävää vaikka ei olisi mitään erityisiä sairauksia. Vanha ihminen väsyy nopeammin ja helpommin.
Jos suostuisin vastahakoisesti lapsenvahdiksi ja äiti " määräisi" mitä tehdä tai kieltäisi katsomasta videoita, en toiste lupautuisi.
mutta musta on törkeetä alkaa tunnin takia alkamaan määräillä mitä saa tehdä kun sillä ei oikeasti ole mitään väliä,´jos perheessä ylipäätään katsotaan lasten videoita.
Esim. katsoa videoita tai syödä karkkia.
Voi olla, että lapsella on videokiintiö päivältä täysi ja useimmissa perheissä on kuitenkin karkkipäivä.
Ja mun mielestä muutenkin päivän normaalirutiinit kuuluu myös hoitajan hoitaa.
Toki on erityistilanteita, jolloin " pidetään hauskaa" , mutta mun mielestä nekin on sitten ennaltasovittavissa.
Ehkä mä oon vähän orjallinen, mutta toisten varpaille astuminen on ärsyttävää. Puolin ja toisin.
Eivät näe lapsia juurikaan omasta aloitteesta, käyvät kutsusta kylässä, itse kutsuvat isänpäivänä ja äitienpäivänä. Ovat sanoneet, että tulevat hätätapauksessa ja tänään oli sellainen. Mielestäni silloin harvoin kun lpaset saa heiltä huomiota voi tv olla kiinni. Ja suklaasta meidän 2-vuotias menee ihan sekaisin ja siitäkin olen sanonut, mutta aina annetaan.
Tulsivat itse nukuttamaan kipeenä tuota lasta.
Kiitos mielipiteistänne, tiesin, että puolesta ja vastaan ollaan, minä kuitenkin tein ratkaisun enkä kadu. Muutenkin ärsyttää kun vanhempani lähellä asuvat, mutta vähääkään meistä välitä. : (
T. ap joka voi jo paremmin, onneksi
ota varmuuden vuoksi vaikka johto pois niin eivät saa katottua.