Dödöt haisevat hirveiltä
Mulla on aika herkkä hajuaisti ja on todella vaikea löytää dödöä, joka ei haisisi aivan jäätävälle :/ Olen ostellut kymmeniä erilaisia "hajuttomia" dödöjä ja antiperspirantteja ja päätä alkaa aina särkemään melkein heti laiton jälkeen. Hikoilen myös herkästi (varsinkin stressatessa) joten ilmankaan ei pärjää. Kokeilin kookosöljyä dödönä ja se toimi aika hyvin jonkun aikaa, mutta nyt sekin lakkasi toimimasta ja hien haju puskee läpi. Olisi ihana päästä edes hetkeksi pois tästä hajupilvestä sillä en kestä dödöjen hajua enkä oman hikeni hajua... En edes tiedä hikoilenko normaalia enemmä vai en ja miltä haisen muitten ihmisten nenään. Välillä tekisi mieli vain teipata nenä umpeen ja hengittää koko loppuelämä suun kautta :(
Kommentit (5)
Mitchum dödöt haisee hyvältä, saa suomeen tilattua Boots international kaupasta.
Ruohonjuuri-kaupasta se kristalli?dödö.
Hajuttomissa deodoranteissa on tietenkin oma, lääkemäinen tuoksu. Toisaalta ainakaan minä en tarkkanokkaisena haista ainetta kovin kauaa.
Ehdotan hajustamatonta stick-deodoranttia, koska haju haihtuu nopeammin kuin "märistä" pallodeodoranteista. En tosin tiedä, onko sellaisia, mutta kannattaa googlata.
Apteekit myyvät esimerkiksi sumutettavia hajustamattomia versioita, jotka vievät hienhajun useiksi päiviksi.
Luontaituotekaupat myyvät kristallikiveä. Minulle tuote ei sopinut.
Jotkut käyttää kristallisuolasaippuaa dödönä.itelläkin semmonen on, mutta mielestäni sen laitto kirvelee liikaa, eikä ole kauhean tehokasta. Ei tosin tuoksu miltään.
Forever aloe on alumiiniton dödö, joka mielestäni oli hurjan tehokas, eikä tuoksunut kovin voimakkaasti.
Kannattaa kokeilla luomudeudorantteja.
Up, olisin oikeasti ikikiitollinen jos joku auttaisi mua löytämään hyvän dödön :/