Kuinka monella EI ole menkkoja joka kuukausi?
Tuli tuosta yllätysraskaus -ketjusta mieleen. Aika ihmeelliseltä tuntuu, että on näin yleisesti naisia, joille ei kuukautisia tule säännöllisesti. Miksi näin, e-pilleritkö syynä vaiko sairaudet?
Kommentit (32)
Pidän kuukautiset 3-4 kertaa vuodessa. Syön siis pillereitä useamman laatan putkeen.
Pillereiden aikanahan ei tule kuukautisia ollenkaan vaan tyhjennysvuoto, jota ei tarvitse olla kerran kuussa. Harvempikin tahti on ihan ok.
Mun kierto oli vielä parikymppisenäkin 25-59pv.. stressi, lievä alipaino mm. syinä. Mutta raskaaksi tulin ja kyllähän se pitkälle ehti ennenkuin huomasin. Ja mies sen huomasi, kun nukuin vain ja mulla oli mielitekoja; toi raskaustestin ja selkeä plussa. Että mene ja tiedä :) nyt poika syksyllä epulle :')
Mulla ei ole menkkoja. Hormonikierukka. Jos tulisin kierukasta huolimatta raskaaksi, en sitä siis menkoista mitenkään huomaisi.
Mulle tuli ennen pillereitä 2-3 kertaa vuodessa. Nyt säännöllisesti kun on pillerit. Syynä ketipinor
Vierailija kirjoitti:
Mun kierto oli vielä parikymppisenäkin 25-59pv.. stressi, lievä alipaino mm. syinä. Mutta raskaaksi tulin ja kyllähän se pitkälle ehti ennenkuin huomasin. Ja mies sen huomasi, kun nukuin vain ja mulla oli mielitekoja; toi raskaustestin ja selkeä plussa. Että mene ja tiedä :) nyt poika syksyllä epulle :')
Ja meillä siis kondomi oli ehkäisynä.
Ei minulla ole kuukautisia kuin joka toinen tai joka kolmas kuukausi. PCO-tyyppiset munasarjat kyseessä. Kaksi lasta tehty ilman lääketieteen apua.
Vierailija kirjoitti:
Pidän kuukautiset 3-4 kertaa vuodessa. Syön siis pillereitä useamman laatan putkeen.
Eikös tällainen ole vaarallista? Siis mietin sitä normaalia hormonitoimintaa. Sitten kun jättää pillerit pois, niin saattaa olla aika sekaisin koko luonnollinen kierto.
Te, joilla epäsäännölliset: Onko teillä ollut aina sekoileva kk-kierto - siis ihan teinistä asti?
Ihan normaalia. Tunnen naisen, jolla on 3.-4. menkat per vuosi.
Itsellä on aina ollut 13x per vuosi, joten ei minullakaan sana "kuukautinen" pidä paikkaansa.
Hormonikierukka. Kuukautiset viimeksi 25 v. sitten.
Mulla 3-4 kertaa puolen vuoden sisään, ei ole sairauksia eikä mitään hormonaalisia lääkityksiä. Raskautta en pelkää, koska en oikeastaan seksiä harrasta ja sillon jos harrastan, olen vainoharhainen kyttä jonkun aikaa :Dd
Vierailija kirjoitti:
Te, joilla epäsäännölliset: Onko teillä ollut aina sekoileva kk-kierto - siis ihan teinistä asti?
Siis ei se ole sekoileva tai epäsäännöllinen. 4x vuodessa esim. ystävälläni T:llä on ihan normaali ja ollut teinistä asti.
Itsellä tuo 13x per vuosi on normaali ja säänöllinen, teinistä asti. Vuodan vähän, 3-4 päivää.
Ollaan nelikymppisiä.
Muutaman kerran vuodessa tulee mulla. Ovulaatiot siis myös tulevat vain muutaman kerran vuodessa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Pidän kuukautiset 3-4 kertaa vuodessa. Syön siis pillereitä useamman laatan putkeen.
Eikös tällainen ole vaarallista? Siis mietin sitä normaalia hormonitoimintaa. Sitten kun jättää pillerit pois, niin saattaa olla aika sekaisin koko luonnollinen kierto.
En ole tuo, jolle vastaat, mutta...
Eihän e-pillerien aikana ole mitään normaalia hormonitoimintaa ollenkaan, kun e-pillerit estävät ovulaation. Pillerien aikana ei tule kuukautisia vaan tyhjennysvuoto, jonka voi pitää sen muutaman kerran vuodessa. Paras olisi tietenkin omalle kropalle se, ettei ollenkaan söisi pilleretiä vaan ovuloisi normaalisti yms ja käyttäisi ehkäisyyn esim kondomia ja olisi valmis ottamaan mahdollisen raskauden vastaan. Moni kuitenkin joutuu syömään hormoneja erilaisiin sairauksiin, esimerkiksi endometrioosiin tai koviin kuukautiskipuihin.
Itseasiassa munasoluja riittää pidempään ja munasarjat pysyvät paremmassa kunnossa kun käytetään pillereitä ja ovulointi jää tapahtumatta. Jokainen ovulaatio arpeuttaa munasarjaa ja siinä menee yksi munasolu (joita ei saa lisää).
Pillereiden aikana ei tarvitsisi pitää menkkoja joka kuukausi. Lääkärit vaan ajattelivat, että naiset haluavat pitää tyhjennysvuodon kerran kuussa! Miten väärässä he voivatkaan olla...
Off topic, mutta Jotenkin mietityttää, kun ajattelee, miten moni nainen vetää hormoneja jo teini-iästä lähtien. Voiko tällainen olla ihmisille ja luonnolle terveellistä?
Kun tiedän miten monella on lisääntymisongelmia, aikuisiän selittämättömiä iho-ongelmia, hormonivaivoja, munasarjavaivoja, pco:ta, henkisiä vaivoja hormoneihin liittyen... mutta eihän tähän mitään muuta tapaa ehkäistä keksitä, kun nää kaikki riesat on naisilla. Miksei miehet syö hormoneja tai muita myrkkyjä?
Ei menkkoja ollenkaan, syynä hormonihäiriö. Ei kyllä ole niitä munasarjojakaan, missä mitään kehittyisi. Lääkityksen avulla ns. normaali kuukautiskierto, eli tyhjennysvuoto.
Minulla on aina ollut epäsäännölliset/harvat menkat. Jo teininä kiertojen pituudet vaihtelivat n. 30-50 päivän välillä. Muutaman kerran olen ollut jopa 1-2 vuotta kokonaan ilman menkkoja. Joskus kierto oli n. vuoden ajan ns. normaali eli kierron pituus n. 27-35 päivää. Pääsääntöisesti kierto on pitkä tai menkkoja ei ole ollenkaan. Nyt on melkein vuoden ajan kierron pituus ollut n. 40-50 päivää, sitä ennen olivat olleet vuoden poissa.
Minulle saattaisi hyvinkin käydä noin, että päädyn yhtäkkiä synnyttämään/olisin pitkällä raskaana. Maha on aina ollut pömppö, turvotusta tulee herkästi ja kärsin useista vatsaongelmista. Minulla on pahoja kipukohtauksia vatsassa, ilmavaivoja ja mahassa "kuplimista", välillä tuntuu ihan siltä kuin joku potkisi mahassa. Närästystä ja huonovointisuutta on silloin tällöin. Väsymystä yms. Kaiken lisäksi kohtuni on taaksepäin kallistunut.
Minulla on PCOS, kilpirauhasen vajaatoiminta ja ärtyvä suoli. Silloin tällöin teen varalta raskaustestejä, vaikka enpä ole kahdeksan ehkäisemättömän vuoden aikana raskaaksi tullut.
Mulla ei ole, kapseli on syypää. No on ne melkein joka kk, mutta epäsäännöllisesti