Sopeutumiseläkkeet sapettaa
Ei auta: ketuttaa toisten vetämät rajut sosiaalituet, kuten kansanedustajien ja ministerien todella suuret sopeutumiseläkkeet. Järjestelmässä oli itua ehkä 1917, mutta nykyää saisivat mennä ihan samoin työttömiksi työnhakijoiksi kuin kaikki muutkin.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005216375.html
"Esimerkiksi 13 vuotta kansanedustajana olleen ex-sisäministerin Anne Holmlundin verotettavat tulot viime vuonna olivat yli 123 000 euroa, joista pääomatuloja oli 51 500 euroa." --> Silti ottaa sopeumiseläkettä - 51 500 euron vuosituloilla!
.
"Keskimääräinen sopeutumiseläke on 2917 euroa kuukaudessa."
.
Uutisen alussa on heti kymmenkunta alle 50-vuotiasta sopeutumiseläkeläistä - jotka siis saa vetää tätä eläkettä (vanhan systeemin mukaan vielä) 65-vuotiaaksi. Karpelakin ottanut jo vuodesta 2011 sopeumiseläkettä ja on vasta 46-vuotias 2017.
.
Edes Sipilän pitäisi leikata myös ns. omiltaan eikä rokottaa vain kaikkia muita.
Kommentit (3)
Allekirjoita kansalaisaloite sopeutumiseläkkeiden poistosta
Saisipa 3t kuussa työkkärirahaa!