Miten pääsen opettamaan luonnontieteitä peruskouluun?
Lähinnä tykkäisin työskennellä alakoulussa. Opettaako luokanopettajat luonnontieteitä vai opettaako niitä aineenopettajat? Mitä minun siis pitäisi lähteä opiskelemaan yliopistoon, että voisin joskus opettaa esim. kemiaa ja fysiikkaa alakoulussa?
Kommentit (9)
Et mitenkään
T. työtön opettaja (FM)
Etkö omilta kouluajoiltasi muista kuka opetti ympäristöoppia ym? Luokanopethan sen teki.
T:1
Alakoulussa luokanopettajat pääasiassa opettavat myös luonnontieteet. Yläkoulun puolella aineenopet opettavat. Aineenopeksi pääset menemällä yliopistoon opiskelemaan esim. Kemiaa ja ottamalla sivuaineeksi fysiikan ja matikan. Jossain viheessa suoritat myös kasvatustieteelliset opinnot ja opetusharjoittelun.
Kannattaa opiskella myös tietojenkäsittelytieteen sivuaine niin saa hyvät pätevyydet tulevaisuuden työelämään.
Siis haluaisit opettaa kemiaa ja fysiikkaa yläasteella? Todella omituinen fantasia.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa opiskella myös tietojenkäsittelytieteen sivuaine niin saa hyvät pätevyydet tulevaisuuden työelämään.
Ei auta mitään
- 2
Itse opetan tyttölyseossa.
Ihan kivaa hommaa.
T. m5272
Alakoulussa eri aineita opettaa luokanopettaja, yläkoulussa ja lukiossa aineenopettaja.
Jos haluat aineenopettajaksi, pyrit yliopistoon lukemaan esim. sitä fysiikkaa, otat sivuaineiksi kemian ja matematiikan, haet opistojen aikana suorittamaan opettajan pedagogisia opintoja ja jos pääset, niin opiskelet kaiken valmiiksi ja sitten voit hakea töitä.
Jos taas haluat tehdä alakoulun puolella töitä, niin haet OKL:ään ja jos pääset, niin opiskelet itsesi valmiiksi, lisäksi opiskelet sivuaineita ja niiden kautta voit saada aineenopen kelpoisuuden perusopetukseen (huom! ei lukioon).
Alakoulussa työskentelee luokanopettajia (paitsi esim. kieliä opettaa kans aineenopettajat). Yläkoulussa ja lukiossa aineenopettajia.