Käyttääkö kukaan enää liikunnassa ns. jazz-housuja?
Minulla on sekä reidestä istuvia ja alaspäin vähän leveneviä jazzhousuja että urheiluleggingsejä. Vaikka en ole ylipainoinen, nuo jazzhousut nyt vain näyttävät paremmilta, mutta mitä salilla ja juoksureiteillä näkee, kaikilla on leggingsejä, niin timmeillä ja hoikilla kuin lihavillakin. Kehtaako noita jazzhousuja enää käyttää vai näyttääkö niissä selityksittä juntilta?
Kommentit (4)
Mulla on paritkin, mutta lahkeet ovat pikemminkin suorat kuin hulmut. Käyn niillä pokkana liikkumassa. Kun pöksyt ovat yli 10 vuotta vanhat ja edelleen trikoo priimakunnossa, miksi ihmeessä vaihtaisin nykypäivän höttötrikoisiin.
Itse olen aika reitevä, ja noissa trikoissa näytän viisi kiloa kevyemmältä kuin nykymuodin mukaisissa.
Käytän itsekin vanhoja jazzhousuja vaikka minulla on myös urheiluleggingsit. Noissa leggingseissä tosiaan on se kiistaton huono puoli, että hyviltä ne näyttävät vain pitkät, hoikat ja suorat jalat omaavilla. Jos on yhtään persjalkainen, reitevämpi, pihtipolvinen tai länkisäärinen niin se sitten myös näkyy leggingseissä kun lahjehousuissa taas näyttää kroppa kuin kroppa hoikemmalta ja sopusuhtaisemmalta. Salilla leggingsit on kyllä kätevämmät, mutta lenkillä jos haluaa näyttää hyvältä niin lahjehousua jalkaan vaan :D
Käytän, kun ovat ainoat, mistä ei näy läpi kyykätessä.
Vähemmän näkee enää muita kuin leggingsejä, mutta toisaalta kaupoissakaan ei juuri muita treenihousuja ole tarjolla, joten vaikka haluaisi muunlaiset, ei niitä oikein löydy. Mutta tottakai voi käyttää millaisia housuja haluaa. Salilla nuo lahkeelliset ovat ehkä vähän hankalammat sikäli että lahje voi mennä jonkin laitteen väliin, siellä leggingsit lienee kätevämmät.