Taloyhtiön roskakatokseen ilmestynyt lappu: "Ethän heitä koirankakkapusseja tänne! Kiitos!"
Mihis koirankakkapussit pitää sitten heittää? :o Myös pihan pikkuroskiksissa on samat kieltomerkit. Pitääkö kakka viedä kotiin ja heittää siellä roskiin, samaan roskikseen se kummiskin päätyy, niin kai tuokin on kiellettyä.
Mitä sille pussille pitää tehdä? Olenkin miettinyt miksi ihmiset heittävät noita kakkapusseja maahan, mutta jos niitä ei saa minnekään laittaa, niin kai se sitten alkaa ärsyttämään.
Miksi biohajoavaa kakkapussia ei saisi laittaa mihinkään roskakatoksen jäteastiaan? Ei edes sekajätteeseen?
Kommentit (84)
Koirankakka luokitellaan ongelmajätteeksi, koska hajotessaan se vapauttaa vaarallisia kemikaali- ja bakteeriyhdistelmiä jotka pysyvät maaperässä yhtä kauan kuin ydinsaaste.
Mieluummin ne paskat on tuolla maassa pussitettuna kuin ilman pussia.
Miettiny samaa! Itse oon heittäny siihen sekajätteeseen jos paskoo tässä kerrostalon lähellä koska tässä lähiseudulla ei jumalauta ole roskiksia missää... oma koira vielä sellainen että yleensä paskoo vasta kun ollaan tulossa lenkiltä kotio päin joten kivapa siinä sit lähteä takas vielä vaan kiikuttamaan koiran shitbag jonnekin toiseen roskikseen...
ja ei sitä tosiaan sisälle halua tuoda :d se menis sitä paitsi kuitenkin sinne samaan!
Onko katos avomalli, jonka roskikseen ohikulkijat nakkaa pussit?
Voisiko tarkoittaa, että koirankakkapussi pitää olla toisen sekajätepussin sisällä? Omituista joka tapauksessa.
Laita roskikseen lappuja:
- Ethän laita vauvan kakkavaippoja tänne, kiitos
- Ei nuhaisia nenäliinoja, kiitos
jne..
Revi pois se lappu.
Minä olen heittäny kakkapussin jopa vieraan taloyhtiön roskiinkin, ehkä siksi tuollainen lappu? Vaihtoehtona ollut joko jättää keräämättä tai heittää sinne roskiin, jos se kakkapussi niin kovasti taloyhtiön varoja vie, niin pitäisi ihmisten päättää, että haluaako, että kakat kerätään vai eikö halua? Joku niiden kärräämisen kaatopaikalle kuitenkin maksaa.
Teet niin tai näin teet aina väärinpäin. Kakat tulee kerätä mutta roskiin ei saa heittää, just.
Vierailija kirjoitti:
Onko katos avomalli, jonka roskikseen ohikulkijat nakkaa pussit?
Ei, ainoastaan asukkaiden käytössä.
AP
Jos kysysit, vaikka sieltä oman taloyhtiön isännöitsijältä?
Eipä tuollaista kyllä voi oikein millään säännöllä kieltää, sinne vaan.
Itse en moisista heippalapuista piittaisi paskan (sic) vertaa.
Sekajätteeseen SAA laittaa kakkapussit, ihan samoin kun sinne saa laittaa ihmisenkin kakkavaipat sun muut. Ei taloyhtiö voi sitä kieltää! Jätekeräysfirmalta voit pyytää vaikka kirjallisena, mihin astiaan virallisesti koirankakkapussit kuuluu laittaa, teippaa lappu alaoveen ja avot!
OKT-asujien jätekippoihin ei saa luvatta laittaa mitään. Meilläpäin onneksi näkyy paljon noita koirankakkaroskis-tarroja. Omassa roskiskatoksessa on sekä tarra, että kakkapussirulla, jossa pieni kyltti ''ota tästä''. Mieluummin kakat pussissa ja roskiksessa, kuin katujen vierustoilla!
Kirjoita siihen lappuun "jätän sitten kakat keräämättä"
Eiköhän se katoa siitä nopeasti
Vierailija kirjoitti:
Se on sinun ongelmasi. Vedä paskat alas pöntöstä, pese pussi, heitä pussi roskiin. Onko niin vitun vaikeaa?
Älä vittu itse jaksa ! Mä itse en todellakaan aio kuljetella paskapönttöihin sisälle koiranpaskoja. Itseasiassa - taidan vittu jättää keräämättä, onko niin vitun vaikea ymmärtää ?
Laitan ihan mihin tahansa roskikseen (poislukien omakotitalojen roskikset), vaikka olisi kuinka paljon lappuja ja valittajia. Ja jätän keräämättä, jos tiedän, että mihinkään suuntaan ei seuraavaan kolmeen kilometriin ole ainuttakaan lukitsematonta roskista. Alkaa jo vituttaa kun siitä keräämisestä on tehty niin vaikeaa.
Tuo oli mainio oivallus, että vauvanvaippojakaan ei saisi enää laittaa roskikseen (viesti 7) . ;)
Vain puhdasta roskaa, kiitos!
Meillä on avoin roskistila ja ohikulkijat heittävät meidän taloyhtiön roskikseen koiriensa kakkapusseja. Jospa tässä on samanlainen tapaus? Itseä tosin siis ei todellakaan häiritse, parempi niin että kakat kerätään kadulta pois ja laitetaan roskiin! ei se pikkupussi paljoa tilaa vie!
Hiero koiranpaskaa siihen lappuun ja rsokisten kansie nnostokahvoihin sekä roskakatoksen ovenkahvaan. Hiero myös roskakatoksen seiniin koiranpaskaa ja heität vaan paskat rokikseen jatkossankin.
Huh. Asun kahden ison koirapuiston välissä ja ikkunoista näkee ainakin kolme sellaista koirankakkatynnyriä, silti tienvierukset täynnä p*skaa. Pitäisikö koiraveroa säädellä alueellisesti siten, että sotkijat joutuvat maksamaan ja siistit pääsevät helpolla?
Täälläpäin on paljon koiria ja yksi piitkä katu jota pitkin kulkee varmaan lähes sata koiraa päivittäin. Kadun varrella on tasan yksi julkinen pikkuroskis nyt siihenkin on ilmestynyt "koirankakkapussien laittaminen roskikseen kielletty". Pitääkö ne kakat sitten tienvarteen jättää, ei sekään ole kiva.
Jätä paskat keräämättä sitten kun mikään ei kelpaa.