Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Identiteettejämme yritetään murentaa olkaa tietoisia

Vierailija
01.05.2017 |

Eräästä blogista: Maanpuolustuskorkeakoulun silloisen Strategialaitoksen silloinen esimies, everstiluutnantti Torsti Sirén kirjoitti 17.6.2011 mottonsa: ”Mieli on ase ja sodankäynnin ensisijainen kohde”, kun ”voitto sodassa on vastustajan identiteettirakenteen muuttamista” sekä riemuitsi 28.5.2011, että ”tietokoneen nettiyhteyden varassa saa paljon pahaa tuhoa”. Hän on toistuvasti painottanut koulutuksessaan ja kirjoituksissaan ”proaktiivisuutta”, jolloin tulee ”vaikuttaa kohdeyksilöihin tai –ryhmiin kaikissa valmiustilanteissa”. Tuolloin pelkät ”puolustukselliset tietoverkko-operaatiot” eivät riitä, vaan tarvitaan maineeseen liittyviä toimia ja ”kansainvälistä mielikuvakamppailua”, ”erityisesti mielikuvakamppailua ja vastapropagandaa”, kuten hän määritteli vuonna 2011 kirjassaan. Maanpuolustuskorkeakoulun professori, everstiluutnantti Aki-Mauri Huhtinen lausuukin selväsanaisesti, että ”SOME on informaatiosodankäynnin eturintama”, jossa tärkeää on ”ihmismielen ja ihmisten havaintojen muuttaminen”; erityisesti Huhtinen on painottanut sosiaalisen median avulla – Facebookin, Youtuben ja Twitterin avulla – mielikuvien rakentamisessa ”avainhenkilöihin vaikuttamista”

Lue lisää: http://juhamolari.blogspot.fi/2015/08/suomessa-vakoillaan-kuin-kylman-s…

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sori vaan pojat ei onnistu täällä.

Vierailija
2/5 |
01.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isänmaa torjuu tuon kevyesti ja pojille lääkkeet!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuo nahkapää tappi jolle vanhemmat nimeksi Torsti antoivat, ole muuta onnistunut tekemään kuin itsensä naurettavaksi somessa möykäröidessään. Öisin pukkaa vielä känniangstia kaiken muun perseilyn päälle. Ryssätkin tuolle jo nauravat, että tämä on suomen hybridisodankäynnin huippua. :)

Vierailija
4/5 |
01.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehiin pystyy vaikuttamaan, naisiin ei.

Vierailija
5/5 |
01.05.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säälittävää rääpimistähän tuommonen on ja iso on uho taas pojilla. Pitää vissiin lähettää hamekangasta ja Tuntematon Sotilas lahjaksi. Tännekin yöllä soiteltiin ja uhottiin :)! Soitin takaisin ja sanoin että äitin tissiä imemään vaan hophop!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan yksi