Taidan olla masentunut, mutten uskalla hakea apua koska minulla on lapsi.
Pelkään, että hoidon hakemisesta jää tiedot papereihin ja niitä voi käyttää minua vastaan jos vaikka joskus eroaisin miehestäni tai tulisi muu vastaava asia eteen.
Masennus / burn out vaikuttaa jo työkykyynikin. Miten edetä asiassa? Voiko jostakin hankkia apua anonyymisti?
Kommentit (7)
Julkiselta puolelta en ainakaan uskaltaisi hakea apua ehkä yksityiseltä.
Mitäh?
Mitäköhän ihmettä te oikein pelkäätte? Avun hakeminen masennukseen, uupumukseen tms. ei todellakaan aiheuta ongelmia.
Sitten eri asia jos elämänhallinta muuten hukassa, päihteitä jne.
Öö, jos tarvit apua, niin Hae sitä. Varsinkin jos sull ajo kuitenkin "merkintä jo olemassa. Mulla on 20 v ja tosiaan ainoa mihin on ikinä vaikuttanut on se "laaja" sairasvakuutus ( kaikki muut vakutuukset ihan ok.
Vierailija kirjoitti:
Mitäh?
Mitäköhän ihmettä te oikein pelkäätte? Avun hakeminen masennukseen, uupumukseen tms. ei todellakaan aiheuta ongelmia.
Sitten eri asia jos elämänhallinta muuten hukassa, päihteitä jne.
Kyllä se lääkäri kyselee myös lapsista,miten masennus vaikuttaa heihin ja jaksaako potilas siivota ja olla läsnä jne. Jos huoli herää,tehdään ls-ilmoitus.
En myöskään uskalla hakea apua masennukseeni lastensuojeluilmoituksen pelossa. Jaksan kyllä hoitaa lapset, mitään muuta en sitten juuri jaksakaan. Sinnittelen tunti tunnilta, päivä kerrallaan.
Se vaikuttaa myös lapsiin.
Vasta aikuisena tajusin äitini olleen masentunut ja en voi olla miettimättä vaikuttiko se omaan ja sisaruksieni masennukseen.
Olen siis sairastanut masennusta 10v sitten ja nyt en ole yhtä pahassa jamassa kuin silloin. Silloin en saanut oikein opiskelijoiden terveydenhuollosta mitään järkevää apua kun en suostunut ottamaan lääkkeitä, mutta merkinnät keskivaikeasta masennuksesta jäivät ja vaikuttivat mm. vakuutuksen ehtoihin.
Nyt olen tilanteessa jossa koen, että asialle olisi vielä tehtävissä jotain, mutta mitä? Ystäviä minulla ei ole, vain mies ja lapset, mutta perhe on kovalla ilman tukiverkkoja ja kummankin vanhemman painaessa täysiä työtunteja.