Mitä tehdä? Kyse poikien syömättömyydestä! Menee hermot!!! 3 ja 5 vuotiaat
pojat eivät syö mitään, argh! Aamulla (klo 7.30) 3 v joi 4 dl maitoa ja söi puolikkaan ruisleipäpalasen juustolla ja levitteellä. Kurkut jäivät lautaselle. 5v söin kulhollisen mysliä ja jugurttia sekä joi kupillisen maitoa. Hedelmä ja leipä jäivät lautaselle.
Lounas klo 12: kanapastaa. Kumpikaan ei syönyt mitään, käväisivät päydällä ja hävisivät samantien. Mä laskin 100aan ja söin omani ja tuli tänne koneelle rtaivoissani. Pojat leikkivät olohuoneessa, eivät edes vaikuta nälkäisiltä. Heidän ruokansa on yhä pöydällä.
Laitanko ruuat kylmästi roskikseen ja tarjoan välipalalla vasta seuraavan ruuan vai...
Tiedän, että kuopus kohta mankuu maitoa...
Huoh! Auttakaa!
Kommentit (23)
Tai sitten annat sitä maitoa, serkkuni eli elämänsä 7 ensimmäistä vuotta maidolla. Hyvinhän nuo ovat aamulla syöneet.
Ainakin meillä. Ovatko lapsesi alipainoisia? Vai miksi olet huolissasi - lapset kuitenkin ovat syöneet kunnolla aamulla, pienempikin juonut niin runsaasti maitoa, että sen energiamäärän turvin näyttää porskuttavan vielä iltapäivälle.
Luulisin, että nälän tunne ohjaa lapset syömäpuuhiin, kun sen aika tulee.
Ehkei se tule tänään sillä aikataululla, mitä sinä itse haluat tai miten ennakoit, vaan hieman myöhemmin.
Ja 4 dl maitoa aamupalalla + se puolikas leipä on paljon!
Odotas vaan kun ne on isompia niin valitat ettei mikään ruoka riitä...
Kerroitko lapsille, että nyt on ruoka-aika ja pöydästä ei nousta, ennen kuin vatsa on täynnä? Sain sellaisen käsityksen, että saavat tulla ja mennä kuinka haluavat?
Tietysti laitat ruoat pois, mutta ensin poikien pitää tietää, että heidän mahdollisuus syömiseen menee ohi.
Ja mitään maitoa tms. ei tipu ennen välipalaa.
Mitään ylimääräisiä välipaloja meillä ei pääsääntöisesti harrasteta. Jos tulee vieraita tms niin sitten lapsetkin saavat, vaikka ei olisikaan "oikea" aika. On ihan normaalia, että lapsilla on kausia jolloin ruoka ei maistu. Itse olen ottanut sellaisen linjan, että ruokaa on tarjolla säännöllisin väliajoin, mutta lapsi saa itse päättää paljonko syö, loppu korjataan pois. Minä en houkuttele enkä pakota syömään. Hyvin minun lapseni kasvavat eikä ruokailusta tule näin mitään valtataistelua tms.
Ruoka oli varmaan liian aikaisin. Ja maitoa vähemmäksi - tilalle vettä! Niin on nälkä, eikä maha hölsky maidosta.
Itse sanoisin että kumpikin syö yhden kurkunkin. Sitten pois pöydästä.
Ruualla kaikkea tarttee maistaa. 2 haarukallista. Jos ei halua syödä enempää, lähtee pöydästä.
Seuraava ruokaa-aika tulee ajallaan ja mitään ei saa sitä ennen. Vettä saa raanasta.
Meillä on tapa että saatan poistaa kiukuttelevan pennun pöydästä, mutta otan syömään jos haluaa sitä heti.
Jos itse poistuu leikkimään niin ihan turha marista nälkäänsä.
Meillä syödään 5-6 kertaa päivässä joten jos sippaa yhden ruokailun, malttaa odottaa seuraavaan saakka. Ilman maitoja tai muuta.
eikä lapsilla ole nälkä juuri sillä kellonlyömällä, jollloin sinun mielestäsi kuuluu olla ruoka-aika. Ehkä sopivampi ruoka-aika onkin hieman myöhemmin?
Meillä lapsi ei syö mitään oikeaa ruokaa ellei hänellä ole nälkä. Kyse ei ole uhmasta tai valtataistelusta enkä halua siitä sellaista tehdä. En minä äitinä tiedä toisen ihmisen ruokarytmiä minuutilleen, edes oman lapseni. SIksi meillä ruoka-aika voi joustaa puolesta tunnista tuntiinkin, kun nälkä tulee, sitten syödään.
Käyn laittamassa ruuat pois ja mennään ulos kahdeksi tunniksi niin välilpalalla maistuu sitten raparperimansikka kiisseli.
ap
Käyn laittamassa ruuat pois ja mennään ulos kahdeksi tunniksi niin välilpalalla maistuu sitten raparperimansikka kiisseli.
ap
Minä laittaisin takaisin jääkaappiin ja tarjoisin tunnin päästä uudelleen! Hyvää ruokaa tuhlataan ja korvataan makealla välipalalla?
eli sen mukaan miten lapsilla on nälkä. Kun syövät aamupalan samaan aikaan niin kyllä niillä suurinpiirtein samaan aikaan tulee seuraavan kerran nälkä.
Säännölliset ruoka-ajat meillä on, mutta ne ajat ovat muodostuneet lasten ehdoilla eikä kelloa katsomalla.
Mitäs sitten jos perheessä on enemmän lapsia ja kaikilla nälkä eriaikaan? Tarjoilet lounaan vaikka neljänä eri aikana vai?
eikä lapsilla ole nälkä juuri sillä kellonlyömällä, jollloin sinun mielestäsi kuuluu olla ruoka-aika. Ehkä sopivampi ruoka-aika onkin hieman myöhemmin?
Meillä lapsi ei syö mitään oikeaa ruokaa ellei hänellä ole nälkä. Kyse ei ole uhmasta tai valtataistelusta enkä halua siitä sellaista tehdä. En minä äitinä tiedä toisen ihmisen ruokarytmiä minuutilleen, edes oman lapseni. SIksi meillä ruoka-aika voi joustaa puolesta tunnista tuntiinkin, kun nälkä tulee, sitten syödään.
ruoka-ajat kyllä vaihtelee päivittäin riippuen esim siitä mihin aikaan ovat syöneet aamupalan. Kokemuksesta osaan hyvin ennakoida milloin seuraava nälkä on.
Minä laittaisin takaisin jääkaappiin ja tarjoisin tunnin päästä uudelleen! Hyvää ruokaa tuhlataan ja korvataan makealla välipalalla?
Välipalanhan on tarkoitus olla pienempi, jotta on taas nälkä päivällisellä. Jos iltapäivällä syö kunnon aterian, niin on turha haaveilla, että lapsi jaksaisi syödä päivällisellä mitään.
Voihan sen syömättä jääneen lounaan tarjota seuraavana päivänä tai päivällisellä? Ei sitä pois tartte heittää. Mutta välipalan pitäisi olla välipala :)
Ruoka annetaan ruoka-aikana.
Ja ruokaa tarjotaan 5-6 kertaa päivässä.
Sille lapselle nyt kuuluu opettaa ruoka-ajat joita noudattaa kaikki muu maailma! Tarhat, koulut, leirit.. Ei niissä paikoissa ruokaa anneta kun jollain on nälkä vaan ruoka-aikana.
Ei tartte syöttää väkisin jos ei ole nälkä, mutta siihen lapsi kyllä oppii.
Jos lapselle annetaan ruokaa "tunnin päästä uudestaan" tai annetaan jotain joka kelpaa niin omaa hautaa sille lapselle kaivaa.
Jos lapsella ei ollut NYT nälkä, se jaksaa kyllä odottaa pari tuntiakin että on se välipala!!
Tai sitten alkaa hyysäämään lasta ja tekee juuri niin väärin kuin voi tehdä.
Ruokailua siirtämällä kunnes on nälkä alkaa siirtämään kaikkea muutakin lapsen rytmiä.
Kokki
montakos kertaa te kierrätätte sitä samaa ateriaa?!
että silloin syödään kun on nälkä. Minusta on luonnollista syödä silloin kun on nälkä eikä syödä jonkun tiukan aikataulun mukaan silloinkin, kun ei ole yhtään nälkä eikä edes huvita syödä. Silti meillä ruoka-ajat ovat suhteellisen vakiot, korkeintaan tunnin heilahteluja esiintyy. Ja välillä sitä täytyy tietenkin syödä ohjelmoidun aikataulun mukaan, jos on menoa tai muuten ohjelmoitua toimintaa. Lapsikaan ei ole oppinut ahtamaan itseensä ruokaa vain tavan vuoksi tai siksi että "pitää" (koska äiti haluaa) ja siten varmaan hän onkin hoikka eikä ylipainoinen.
Tämä käytäntö toimii, kun lapsia on vain yksi, kuten meillä. Lisää ei ole luvassa.
Silloin käytäntö olisi varmaan toinen.
Esikoinen 5v söi kaksi annosta raparperi-mansikkakiisseliä klo 14.30, mutta kuopus vaan nyrpisteli nenänsä eikä lämmennyt kiisselille. Oli kai liian hapanta. Joi 2 desiä maitoa ;)
Olimme sisällä noin tunnin ja klo 16 aikaan taas ulos leikkimään ja tulivat sitten sisälle isin kaa joskus ennen klo 18 ja molemmat söivät hyvällä ruokahalulla grillattua kalkkunaa ja valkosipuliperunoita. Mulle ei jätetty mitään :(( Olin jumpassa.
Todettiin miehen kaa, että poikamme syövät näköjään vaan yhden "kunnon" aterian päivässä.
Joo, kyllä vaan heitän ruuan kompostiin jos ei kelpaa, en lämmittele uudelleen.
Ja välipala-aikaan syödään välipala eikä lounas!
Katotaan miten huominen menee. Kuopus nukkuu jo ja esikoinen söi äsken vielä banaanin.
t. mami68
Mutta erikoisjuttuja järjestämällä nirsoileville lapsille saat aikaan paljon muita ongelmia.