Läheisyys ahdistaa
Läheisyys. Halaukset, lähekkäin istuminen, hellät tunteet, kädestä pitäminen, yms... Kaikki tuo vaivaannuttaa minua. Jotenkin se tuntuu nololta ja väkinäiseltä. Jopa oman äidin halaaminen on hyvin...Ei nyt mitenkään vastenmielistä, mutta outoa ja etäistä. Nyt se on noussut isoksi ongelmaksi, kun elämässäni on tällainen mies, jonka kanssa haluaisin ehkä seurustella ja omassa päässä seurustelenkin (eli kuvittelen millaista se olisi). Kuitenkin joka kerta ajatus halailusta, pussailusta ja lähelläolosta ahdistaa ja isken jarrut pohjaan sillä sekunnilla.
Olen tuon miehen kanssa jutellut ja viettänyt aikaa ja hän ilmaisee kiinnostusta minuun. Seisoo aivan vieressäni, melkein kyljessä kiinni tai välillä "vahingossa" hipaisee kättäni tai hartiaani, yms. Joka kerta menen ihan lukkoon. Pelkään, että se antaa täysin väärää viestiä hänelle.
Olen pohtinut, josko se liittyy omaan suhteeseeni vartaloani kohtaan ja olen kokeillut kaikkea. Olla alasti kotonani, nukkua alasti, käydä kokovartalo-hieronnassa, ostaa ihania alusvaatteita ja mikään noista ei ole ongelma. Olen myös kokeillut sitä, että halaan ystäviäni kun nään heitä, mutta se ei kauan kestänyt. Tuntui vieraalta ja tungettelevalta, vaikka se ei heitä näyttänyt haittaavan. Toinen mitä kokeilin oli henkinen avautuminen. Istuin alas äitini kanssa ja jaoin asioita. Noloja, pelottavia, huolen-aiheitani, arki-juttuja, hassuja juttuja, asioita terveydestäni, raha-tilanteesta, arkaluontoisia asioita. Kaikkea, mutta sekään ei oikeastaan auttanut, kuin parantamaan perhesuhteita (Perheessäni ollaan aika etäisiä).
Olen vasta 19 ja olen kokeillut nyt kaikennäköistä ja alan olla vähän toivoton. Mitä voin enää tehdä, kun alan syyttää tätä nuoruuden epävarmuuden piikkiin? Miten tästä voi edetä, kun tilanteen tullen menen lukkoon ja en voi kehittää itseäni siitä yli? Ongelma on jossakin, mutta jos se ei ole vartalossa eikä päässä, niin missä sitten? En ole tuon miehenkään kanssa niin läheinen, että voisin kertoa hänelle tästä asiasta.
Apua, kokemuksia, vinkkejä, ideoita mitä voisi vielä kokeilla? Lohdutusta? :(
No tutustu mieheen paremmin, ja tutkaile, miltä tuntuu. Läheisyys vieraan tuntuiselta ihmiseltä ei välttämättä tunnu oikealta, vaikka olisikin itse kiinnostunut tästä.