JEE! Ruotsin kieli on ehkä palaamassa takaisin pakolliseksi aineeksi ylioppilaskirjoituksissa!
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201703212200088881_pi.shtml
JEE! Vihdoinkin hyviä uutisia ruotsin kielen osalta! Se on itselleni skumppapullon avaamisen paikka, jos tuo toteutuu.
Kommentit (13)
Kyllä siinä tulee preppausfirmoille keikkaa, koska moni on hutiloinut je opinnot, kun on ajatellut, ettei kuitenkaan kirjoita.
Sipilän sääntötalkoot. Lisää sääntöjä ja pykäliä kansalle!
EIkö kannattaisi ennemmin järjestää ruotsinkielisille lisää suomen kursseja? Suomi nyt kuitenkin sattuu olemaan tämän maan pääkieli.
No eikä varmana tule. Sipilä vaan kalastelee tuolla höpötyksellään ääniä kunnallisvaaleissa. Tai ehken joku suomenruotsalainen tukee kepun vaalityötä. Kepulaiset on niin läpeensä kieroa porukkaa, tosin kenelläpä politiikassa olisi puhtaat jauhot pussissa..
Mä olen pudonnut kärryiltä. Onko se muuttunut ei-pakolliseksi jossain välissä? T. Abi vm-92
Miksi ap. kannattaa lisää pakollisuutta? Eikö sitä ole jo muutenkin elämässä tarpeeksi?
Sipilä on valmis keskustelemaan asiasta, mutta perussuomalaiset blokkaavat sen ainakin tämän hallituskauden ajan. Ei ole hallitusohjelmaan tuollaista kirjattu.
Exä kävi Åbo Akademin, kun oli asunut Tukholmassa ja aloittanut opinnot Tukholman yliopistossa.
Hermostui kun luennoillakin proffat saattoivat heittää suomea ruotsin sekaan kuten suomenruotsia yleensäkin puhutaan.
Ryhmässä oli kuitenkin joku oikea ruotsalainen ja ahvenanmaalaisia, joille hän joutui ruotsintamaan luentoja.
Kansliassa palveltiin vain ruotsiksi, koska kyseessä on maailman ainoa puhtaasti ruotsinkielinen yliopisto.
Kuulemma Tukhoman yliopistossa pystyi asioimaan suomeksi mutta Åbo Akademissa ei.
En kuullut hänen puhuvan ruotsia sanaakaan valmistumisen jälkeen, paitsi kerran Ahvenanmaalla hän varoitti ruotsia puhuvia lapsia rannalla kun kyy luikerteli sinne päin.
Vaikuttaa siltä, että pakkoruotsitusta kiristetään nyt jatkuvasti sellaisiin mittoihin, että rauhallisiltakin suomenkielisiltä palaa kohta pinna ja sitten alkaa oikein menneiden aikojen kielisota.
Ja sen sodan tavoitteena on sitten puhtaasti yksikielinen suomenkielinen suomi.
JEE! Lisää tukea ruotsin kielen palautukselle pakolliseksi aineeksi ylioppilaskirjoituksiin!
"RKP:n puheenjohtaja: Ruotsin kielen vapaaehtoisuus ylioppilaskirjoituksissa oli virhe"
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201703212200088973_pi.shtml
Koko ajan näyttää vain entistä paremmalta sen osalta, että ruotsi palaa pakolliseksi ylppäreihin! Juuri niin sen kuuluu ollakkin!
Vierailija kirjoitti:
JEE! Lisää tukea ruotsin kielen palautukselle pakolliseksi aineeksi ylioppilaskirjoituksiin!
"RKP:n puheenjohtaja: Ruotsin kielen vapaaehtoisuus ylioppilaskirjoituksissa oli virhe"
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201703212200088973_pi.shtml
Koko ajan näyttää vain entistä paremmalta sen osalta, että ruotsi palaa pakolliseksi ylppäreihin! Juuri niin sen kuuluu ollakkin!
"Sampo Terho lyttää Sipilän puheet ruotsin yo-kokeista: Ei olla palauttamassa pakollisiksi"
"hän pitää ajankohtaisempana kielikeskusteluna korkeakoulujen pakollisesta virkamiesruotsista luopumista"
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sampo-terho-lyttaa-sipilan-…
Ei tuo vaikuta mihinkään muuten kuin että ylioppilaskirjoituksista tulee kalliimmat järjestää. Ei ole abeille iso vaiva käydä ruksimassa yo-koe kun lukiokurssit on kuitenkin ollut pakko käydä. Mistähän ne rahat leikataan? Itsekin kirjoitin aikanaan ällän, kävin yliopiston pakollisen ruotsin kurssin ja unohdin koko kielen. Aivan yhdentekevää.