Hampaat valkoisiksi aktiivihiilellä - totta vai tarua?
Huomasin täällä sivuilla mainoksen hampaidenvalkaisijasta, onko kukaan kokeillut tuota? Kiinnostaisi kokeilla mutta jos jollain olisi kertoa tuloksia ennen kuin marssin kauppaan?
Kommentit (6)
Olen kokeillut. Poistaa tehokkaasti tummentumat mutta ei valkaise, kiuten tuossa jo aiemmin todettiin.
Onhan hiilellä hampaita valkaistu jo iät ja ajat, joten siten kyllä hyvinkin totta. Ei ole itse kokeillut mutta törmännyt useampaankin artikkeliin aiheesta ja kovasti sitä nyt tunnutaan kehuttavan.
Vierailija kirjoitti:
Jos on tummentumista kyse, voi hyvinkin poistaa niitä. Sen sijaan luonnostaan keltaista hammasluuta ei aktiivihiilellä kyllä valkaista. Siihen tarvitaan peroksidipohjaiset mömmöt.
Tämä. Käytän curaproxin black is white -hammastahnaa ja poistaa kyllä mielestäni tehokkaasti tummentumia ja pinnallisia värjäymiä. Lisäksi suuni tuntuu raikkaammalta kuin tavallisella hammastahnalla pestessä. :) On kyllä hieman hintava tuote kyseessä, tuubi maksaa 24€.
Kyllä tuo black & white hampaidenvalkaisija on minulla käytössä ja tekee sen minkä lupaa, poistaa värjäymät hampaista ilman myrkkyjä ja kemikaaleja.
Mielenkiintoista, juttua olenkin jo tästä kuullut ja K-citymarketissa sattui tuo kyseinen purkki silmään, mutta nyt vasta tutustuin kunnolla asiaan. Voisi olla kokeilemisen arvoinen...
Jos on tummentumista kyse, voi hyvinkin poistaa niitä. Sen sijaan luonnostaan keltaista hammasluuta ei aktiivihiilellä kyllä valkaista. Siihen tarvitaan peroksidipohjaiset mömmöt.