Onko miehesi joskus haukkunut tai kritisoinut ulkonäköäsi?
Millaisessa tilanteessa ja mitä siitä on suhteeseenne seurannut?
Kommentit (14)
Kertokaa te joiden mies on haukkunut, millainen tilanne oli ja mitä siitä seurasi?
Mies on haukkunut ulkonäköäni jopa kymmeniä kertoja päivässä pari vuotta putkeen. Lopulta erosimme, kun en jaksanut sellaista väkivaltaisuuden lisäksi.
Tosin mies aluksi piti minua viehättävänä muuten paitsi liian leveän/pyöreän lantion/takapuolen osalta, mutta alkoi haukkua muistakin piirteistäni vasta sitten, kun paljastin hänelle, mitä ulkonäkökomplekseja itselläni on ja että pidän itseäni rumana.
Hän siis kuvitteli, että olin ihan hyvännäköinen muuten, kunnes paljastin totuuden. :/ Sen jälkeen sain kuunnella ihan jatkuvaa kiusaamista ja kuulen sitä edelleenkin, kun näen ex-miestäni.
Ei yksikään mies tekisi tuollaista.
Ex moitti milloin mistäkin ja taisi oikein nauttia itsetuntoni lyttäämisestä. Nykyinen on hyvä mies, ei ole koskaan sanonut mitään ikävää ulkonäöstäni ja suorastaan jumaloi minua.
No miksi meikä aina kuulee ulkonäöstä, kun leikkaan hiukseni koneella päänahkaa myöden? Kait meikällä on vastaavasti sitten miehinen oikeus...jotain..ehkä...kenties...jos uskaltaa ...sanoa vastapuolen ulkomuodosta?
Hän harvemmin sanoo mun ulkonäöstä mitään hyvää. Ei oikeestaan koskaan kehu. Eikä kyllä sano tarkoituksella mitään pahaa, se on hänelle vitsailua. Mutta pidemmän päälle kun tommonen jatkuu niin ei naurata enää. Tuntuu vaan ikävältä
Ei todellakaan hauku! Kehuu vaan. Mistä te näitä persnaamoja oikeen löydätte?
gu kirjoitti:
No miksi meikä aina kuulee ulkonäöstä, kun leikkaan hiukseni koneella päänahkaa myöden? Kait meikällä on vastaavasti sitten miehinen oikeus...jotain..ehkä...kenties...jos uskaltaa ...sanoa vastapuolen ulkomuodosta?
Kun pidät sen hiustyylin arvostelemisena niin kaipa sitten. Kakara.
Vierailija kirjoitti:
Ei todellakaan hauku! Kehuu vaan. Mistä te näitä persnaamoja oikeen löydätte?
Näin meilläkin!
Kehuja tulee, vaikka aina ei olisi syytäkään :)
T. 52v
Ei ole koskaan haukkunut, ei juuri kehukaan, jos ei varta vasten kysy. Ehkä parempi niin.
Riitojen yhteydessä, muuten ei koskaan. Sitten pahoittelee ja sanoo, ettei tarkoittanut ja ettei oikeasti ole sitä mieltä, koetti vain keksiä jotakin loukkaavaa. Harmillista, ettei niitä asioita ole niin helppoa sivuuttaa ja ne palaavat kyllä mieleen kummittelemaan.
Vähän väliä haukkuu läskiksi. 159/68
Muistakaa leidit, että ei se miehestäkään mukavalle tunnu, jos ruvetaan arvostelemaan vaikka hiusten harvenemista tai mahan alkua mukamas leikin varjolla. Menkää itseenne, ennen kuin loukkaannutte vastaavasta.
Toki molempien sukupuolten pitäisi pitää suunsa kiinni, jos ei ole mitään positiivista sanottavaa.
Up