Valmistuvien lakit.
Mulle tuli aivan uutena tää, että nykyisin ammattikoulusta valmistuvillekin on tarjolla ylioppilaslakin näköisiä lakkeja. Niissä on tuo musta nauha korvattu ei värisillä "nauhoilla". Kuinka yleistä on, että esim. kokiksi tai varastonhoitajaksi tai artesaaniksi opiskelleet hankivat lakin valmistumisensa kunniaksi?
Kommentit (5)
Kyllä ne hankkii lakkeja! Jotenkin hauska katsoa, miten kuvittelevat halpispipo päässään olevansa jotain. Kysypä tuollaiselta, mitä on 7 kertaa 8 ja saat huomata, että yllättävän monen vastaus on öööh.
Ai, sen on taas tämä aika keväästä...
Ei tuo mikään ihan uusi juttu ole, koska valkoisia ammattilakkeja oli jo ainakin kymmenen vuotta sitten, jos ei aiemminkin. Lakit ovat yleisimpiä lähihoitajilla ja merkonomeilla, muilla on vähemmän.
Miksi tuosta lakkirituaalista ei muuten ole jo luovuttu ekologisuuden nimissä? On jo paperittomia toimistoja ym., miksei voi olla lakittomat yo-juhlatkin?
Vierailija kirjoitti:
Miksi tuosta lakkirituaalista ei muuten ole jo luovuttu ekologisuuden nimissä? On jo paperittomia toimistoja ym., miksei voi olla lakittomat yo-juhlatkin?
Mieluummin ekologisuuden nimissä kannattaisi vähentää kouluissa käytetyn paperin määrää, sekä kopiopaperin että kirjojhin käytetyn paperin. Lukioiden jatkuvat oppikirjauudistukset ovat ihan älytöntä paperin tuhlausta ja tekevät kierrättämisen käytännössä mahdottomaksi.
Kyl mä hommasin. T. Kokki