Haittaako sinua Jeesuksen ulkomaisuus?
Haittaako sinua se, että Jeesus oli israelilainen eikä suomalainen? Miksi joku ulkomainen jätkä on parempi kuin kotimaiset jumalat (Ukko, Ahti jne)?
Kommentit (7)
Ei haittaa kun en muutenkaan usko Jeesuksen olleen mikään yliluonnollinen hemmo.
Vierailija kirjoitti:
Kannatan suomalaisia muinaisuskontoja. Mamu-uskonnot kuten kristinusko pois Suomesta.
Samaa mieltä! Rajat kiinni ja kristityt ulos täältä!
Ei kiinnosta Jeesus, Ukko tai Ahti.
Uskontoihin suhtaudutaan liian vakavasti, vaikka näytöt esim. jumalan olemassaolosta on joulupukki-tasolla. Miksi muka jeesus ei voisi olla suomalainen kuten joulupukki? Luuleehan jenkit että joulupukki asuu pohjoisnavalla, eivätkä ole ainakaan vielä meitä rauniokasaksi pommittaneet vaikka heillä on eri uskomus.
Mieluusti uskonnot voisi kieltää muuten, mutta sitten se kielto olisi taas vakavasti suhtautumista hörhöjen höpöhöpö-juttuihin
Ja se mitä kristilliset eivät pystyneet poistamaan meiltä on meidän puhekielessä vieläkin. Ja myös hänen nimeään älköön turhaan huudettako. Varmaan tiedättekin kenestä kyse.
Haittaa, siksi en uskokaan Jesseen. Kalevala on raamattuni ja vakaa vanha Väiski jumalani.
Kannatan suomalaisia muinaisuskontoja. Mamu-uskonnot kuten kristinusko pois Suomesta.