Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

eskarilainen ei tunne vielä kaikkia numeroita,

19.03.2006 |

millä saan oppimaan, keinoja kaivataan?!?!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oppii sit ekalle luokalle mennessään. Meillä toinen eskarilainen laskee vaikka kolmeensataan, toinen hätäsesti kahteenkymmeneen ja numerot menee sekaisin vielä usein, eikä pyydettäessä osaa välttämättä kirjoittaa oikeaa numeroa. Eskariopen mielestä tämä " heikompi" laskija on enemmän eskaritasoa ja hänen mielestään ei ole syytä olla huolissaan.

Vierailija
2/4 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huolta vähän kantaisin, jos numeroita on lapsen kanssa jo opeteltu, mutta ei ole oppinut/kiinnostunut. Eskarissa numerot ja kirjaimet käydään läpi ja niillä leikitään lähes päivittäin, jotta lukivalmius kehittyisi ja lapselle syntyisi kiinnostus kirjoitettuun kieleen ja matematiikkaan. Vaikkakaan eskarilaisen ei ole tarkoitus välttämättä oppia kirjaimia ja numeroita esiopetusvuoden aikana, on tarkoitus että kiinnotus ja valmius oppimiseen kasvaa ja käsitteet tulevat tutuiksi.

Erilaiset pelit (noppapelit yms.) innostavat lasta numeroiden maailmaan. Pieniä laskutehtäviä saa aikaan jokapäiväisissä asioissa (montako lusikaa pöytään pitää kattaa, että meille kaikille riittää yms.). Kirjoitettuun kieleen lapsi pääsee parhaiten siälle satuja ja loruja kuuntelemalla. Lukeminen lapselle päivittäin on hurjan tärkeää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

*Katseltiin numeroita talon seinistä, myöhemmin ollaan siirrytty nopeusrajoitusten lukemiseen automatkalla (kun laajentui tuo täysien kymmenten ymmärrys).

*Eskarista ehdotettiin UNO pelin pelaamista. Meillä vaan piti peliin lisätä ylimääräinen sääntö että piti sanoa mikä numero oli kyseessä ennen kun sai lyödä oman korttinsa, koska muuten lapsi pelasi automaattisesti kiinnittämättä huomiota numeroihin.

*Ostettiin numeropalapeli jota pelattiin ja samalla sanottiin ääneen mikä numero oli kyseessä. Parempi oli kuitenkin paperilapuille kirjoitetut numerot jotka käännettiin väärinpäin ja arvattiin etukäteen mikä numero oli (varsinkin kivaa oli kun äiti arvasi ja tietenkin enimmäkseen väärin meni) ja käännettiin oikeinpäin ja katsottiin mikä se numero oli. Sitten lapsi sai järjestää numerot oikeaan järjestykseen.



Näillä lapsi oppi numerot joissakin viikoissa. Eli harjoitus auttoi meillä.



Myöhemmin lapsi on opetellut laskemaan isompia numeroita käyttäen esim. lorua ympyrä risti- mikä sormi pisti: Toisen selkää kosketaan jollain sormella ja tämä kenen selkää kosketaan arvaa mikä sormi on kyseessä ja jokaisesta väärästä sormesta tulee laskettavaksi kymmeneen (tuurista riippuen siis 90:een) ja sillä aikaa toinen pinkoo piiloon ja sitten laskija saa etsiä.



Siis kaikki leikit ja lorut noissa meillä olleet hyviä oppimiseen.

Vierailija
4/4 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tänään olin aamulla eskarilaisen pojan kehityskeskustelussa. Eskariope esitteli salaisen maan esikoulu harjoituskirjaa. Opettelevat kirjoittamaan luvut 1-10 nyt olivat 4 ja vielä meinaavat ehtiä 10 kevään mittaan. Samoin ovat harjoitelleet kirjaimia kauniissa rivissä oli pojan tekemät kirjaimet.Vielä eivät ole ehtineet kaikkia opetella nyt ovat J mutta en tiedä järjestystä missä opettelevat koska esim. R on jo opeteltu.Lisäksi ovat tehneet paljon tehtäviä joissa ovat harjoitelleet millä kirjaimella sana alkaa, taputtelevat sanoja ja opettelevat äänteitä.



Eli jos teilläkin on eskarissa opettelut kesken ei syytä huoleen kyllä ne sieltä vielä kevään aikana löytyy.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän yhdeksän