Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi naiset opiskelevat mielummin hoitajaksi kuin putkiasentajaksi?

Vierailija
11.02.2017 |

Naiset opiskelevat mielummin lähihoitajaksi kuin putkimieheksi. Naiset opiskelee mielummin sairaanhoitajaksi kuin insinööriksi.

Syy = Nainen haluaa työskennellä siistissä ja turvallisessa sisätyössä. Likaisissa ja haisevissa viemäreisssä maalisissa työvaatteissa työskentely ei naisia houkuta. Nainen huutaisi vain "Iik!" jos näkisi yhdenkin hämähäkin putkiverkostossa ja sitten koko putkisto sortuu.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sairaanhoitajahan ei koskaan näe verta, paskaa eikä oksennusta? Ei visvaisia ja märkiviä haavoja?

Naiset eivät opiskele putkiasentajiksi, koska työllistyminen on äärettömän epävarmaa. Naiselle pitäisi olla omat sosiaalitilat jne. siellä raksalla, joten firma palkkaa mieluummin miehiä.

Aika harvoin putkimies muuten työskentelee viemärissä. Miksi se siellä olisi, putket kun on ihan muualla, ne vain liittyvät viemäriin.

Vierailija
2/5 |
11.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä naiset opiskelee myös insinööriksi, ja harvat jopa putkimieheksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se oli vain helppo valinta, kun ei lukion jälkeen tiennyt ollenkaan mihin lähteä. Moni kavereista lähti terveydenhoitoalalle, joten minä perässä, vaikka ei erityistä paloa alaan ollut. Ei tosin ollut mitään erityisen negatiivisia tunteitakaan. Olen ihan ok sh, mutta olisin varmaan ollut ihan yhtä ok muussakin ammatissa.

Vierailija
4/5 |
11.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naisilla on hoivavietti ja suostuvat tekemään hoivatyötä melkeinpä talkoilla :)

Vierailija
5/5 |
11.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap otti esille sukupuolistereotypioihin liittyen asian, jota olen monesti ihmetellyt. Pikkutyttöjen oletetaan kirkuvan etanoita, sammakoita, räkää tai vaikka ap:n mainitsemia hämähäkkejä nähdessään, mutta aikuisiksi kasvettuaan samojen tyttöjen odotetaan ongelmitta hoitavan vauvan kakkavaipat ja puklut ja luuttuavan vatsataudin tuotoksia lattioilta. Isä taas saa kakistella vaippatouhuille. Samoin renkaiden vaihto tai vaikka viemärin avaaminen on mukamas liian "liķaista" naisille, mutta kuitenkin hoitotyötä tekevät, joista enemmistö on naisia, ovat tekemisissä ulosteiden, veren, liman ynnä muiden eritteiden, katkenneiden raajojen ja vaikka minkä ällöttävän kanssa kaiket päivät. Huomaatko, ap, mitään logiikan puutetta avauksessasi?