Teen vuosibudjettia.
Riittääkö äidille ja kahdelle tytölle laskujen jälkeen tonni kuussa ruokaan ja vaatteisiin? Teen nimittäin puolipäiväduunia tämän vuoden ja laskeskelen paljonko säästöjä tarvitsee käyttää. Tonnilla niihin ei tarvitse koskea.
Kommentit (2)
Kyllä monilta tuo kuvailemasi budjetti onnistuisi ja helpostikin. Se, onnistuuko sinulta, on sitten ihan eri asia joka selviää vain kokeilemalla.
Ehkä oikeampi kysymys olisi, minkälaista arkea teillä on odotettavissa tuolla tonnin budjetilla? Mitä se tarkoittaa käytännössä? Minkälaisia ruokia on varaa syödä ja pitääkö vaatteet ostaa kirpparilta?
Tyttöjen ikä vaikuttaa myös paljon. Vaikka teinillä vaatteet ei välttämättä mene niin nopeasti pieneksi, niin teinin vaatteet on ihan eri hintaiset kuin esim. päiväkoti-ikäisen vaatteet.
Minulla riittää tonni ruokaan ja vaatteisiin 4-6kk ajaksi ja olen aikuinen mies.