Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jatkuva epärealistinen raskaudenpelko

Vierailija
08.02.2017 |

Miten tästä pääsee yli? Olen viimeksi harrastanut seksiä joulukuussa, käytimme kondomia ja mies ei edes missään vaiheessa lauennut, ja lisäksi tämän jälkeen menkat on tulleet täysin normaalisti, eikä mitään muitakaan raskauteen viittaavia oireita ole. Sama juttu on joka kerta seksiä harrastettuani, hirveä kuumotus siitä onko raskaana, vaikka mitään oireita ei edes olisi. Ja tuo joulukuinenkin tapahtui muistaakseni 2 päivää ennen kuukautisia, jolloin raskautumisen ei muutenkaan pitäisi olla kovin todennäköistä. Miten saan taottua päähäni järkeä :D

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
08.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hanki joku varmempi ehkäisykeino, kuin kondomi. Esim. kierukka.

Vierailija
2/3 |
08.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sterilisaatio? Tai sitten vaan ostat jättipakkauksen raskaustestejä ja tehtailet niitä.

Itse pelon ymmärrän hyvin, koska lapset ovat viimeinen asia maailmassa, jota haluan. Olen itse myös tullut kierukan kanssa raskaaksi vieläpä niin, että raskaus havaittiin vasta viikolla 13 (menkkoja ei kierukan takia ole ollut vuosiin). Ehdin sentään vielä saada abortin, mutta hirvittää jos olisikin mennyt viikon 20 yli!!!

Tuon tapauksen jälkeen hankin sterilisaation, heti kun ikää oli riittävästi. En ole katunut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
08.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sterilisaatiota en vielä saa, kun ikää on vasta 24. Pakko varmaan ostaa jättikasa raskaustestejä ja testailla vaikka kuukausittain :/ raivostuttavaa, kun tiedostan että tässä tilanteessa raskauden todennäiköisyys on tosi pieni, mutta asia pyörii silti mielessä koko ajan..

Ap