Apua vantaalaiset!
Olemme muuttamassa Vantaalle. Asuntoehdokkaat sijaitsevat niin, että lapset menisivät joko Leppäkorven, Jokivarren tai Ilolan kouluihin. Meillä on siis kolme asuntovaihtoehtoa. Haluamme lapset hyvämaineiseen ja turvalliseen kouluun, joten mikä noista olisi mielestänne paras ja miksi? Ovatko nuo asuinalueet ok? Olemme muuttamassa kaukaa, joten emme tunne alueita. Help!
Kommentit (26)
Valitsisin Jokivarren tai Ilolan, mutta tuskinpa Leppäkorvessakaan suurta vikaa on. Mitä nyt siinä Korson kyljessä.
Asuntojen hinnoista voi päätellä jotain alueiden maineesta ja "hyvyydestä". Voit helposti katsoa, että kaikki nuo alueet sijaitsevat Koillis-Vantaalla, missä on pääkaupunkiseudun halvimmat asunnot ja eniten vuokra-asuntoja.
Eikä sillä, etteikö sielläkin olisi ihan hyvä asua ja lapsia kasvattaa.
Ilolan koulu sijaitsee omakotitalo-alueella, mutta lähellä kuitenkin kaikkea. Ilolan alue on rauhallista, paljon uusia omakotitaloja ja vanhoja omakoti- ja rivitaloja. Lähellä on kuitenkin myös pientä teollisuutta ja nopea yhteys juna-asemalle, Leinelään. Koulu on jotenkin levoton,syytä en osaa sanoa.
Leppäkorpi, on...no korvessa. Paljon uusia taloja, omakoti, rivi ja pienkerros. Korson palvelut lähempinä. Korso paikkana on rauhton ja humalaisia, sun muita täynnä. Olen asunut Korsossa, eikä se nyt niin paha paikka ollut. Lastani siellä en tosin halunnut kasvattaa. Leppäkorpi itsessään on rauhallinen paikka, jossa on esim. uimapaikka, sandiksi kutsuttu. Leppäkorven koulu on ihan kiva mesta, siitä ei kannata olla huolissaan.
Jokivarsi on vanhaa omakotitaloseutua myös ja koulu on pikkuinen, ei missään. Koulusta en osaa sanoa mitään.
Kaikissa näissä paikoissa on vain alaluokat. Yläluokille pitää mennä Leppäkorvesta ja Jokivarresta Korsoon. ja Ilolasta luokalta 4 lähtien Simonkylän kouluun. Toisaalta tämä tieto voi olla vanhentunut. Korjatkaa muut, mikäli olen väärässä.
Huomioi että lentokenttä on ihan Ilolan vieressä. Lentokonemelu aikamoinen. Kouluista sen verran että Vantaa ja maineikas koulu ei kuulu samaan lauseeseen. Mutta Jokivarsi noista vaihtoehdoista.
Kiitos! Juu, meidän budjettimme ei taivu kalliimpaan alueeseen, ja toisaalta vanhempien työmatkat ovat oleellisia myös. Lisää kommentteja?
Ei koulun tarvitse olla maineikas, perushyvä riittää. Miksi Vantaa on mielestänne niin surkea paikka elää? Eikös siellä asu kumminkin ihan tavallisia ihmisiä? Ymmärrän, että asemien seudut voivat olla levottomia, mutta googlen mukaan nuo alueet ovat rivitalo/omakotitaloalueita. Olenko siis väärässä?
Et ole väärässä, niin kuin aikaisemmin kirjoitin. Olen muuten asunut muutamaa vuotta lukuunottamatta koko ikäni vantaalla, eli noin 40 v. Ei tämä ole ollenkaan huono paikka asua. Täällä on paljon lapsiperheitä, sekä rauhallisia paikkoja, luontoa ympärillä. Ei ihmisetkään pöllömpiä ole. Mukaan toki mahtuu kaikenlaista, niin matua, kuin patuakin.
-5-
Kiva kuulla! Vaikeaa tehdä suuri päätös itselle ihan tuntemattomista alueista ja kouluista. Onko kenelläkään tietoa noiden koulujen opettajista? Päteviä?
Vierailija kirjoitti:
Valitsisin Jokivarren tai Ilolan, mutta tuskinpa Leppäkorvessakaan suurta vikaa on. Mitä nyt siinä Korson kyljessä.
Korsossa jo useamman vuoden asuneena , voin sanoa että erittäin hyvä ja rauhallinen paikka. Metsä lähellä ja lapsilla (kun olivat kouluikäisiä) hyvät koulut.
Ala-asteen Kulomäen koulussa ja yläasteen Korson koulussa.
Vierailija kirjoitti:
Välttelisin Ilolaa.
Käsitykseni/kuulemani mukaan Ilola on rauhoittunut aika kivasti...
Mikä noista on mielestänne rauhallisin alue? Onko paljon maahanmuuttajia? Ongelmataloja?
Jokivarressa ei varmaan ole edes vuokrataloja tai kerrostalojakaan. Palveluitakaan siellä ei ole, mutta jos se ei haittaa?
Kauppaan pääsee autolla eli ei haittaa. Jos pitää valita palvelut tai sitten ongelmakerrostalot naapurustossa, niin ilman palveluja sitten.
Vaikken koulumaailmaa tunne, niin varmasti Jokivarressa on noista selvästi vähiten matuja.
Välttelisin Ilolaa.