Illallinen Helsingissä - suosituksia kaivataan!
Olen viemässä alkuviikosta Helsinkiin tulevan isäni illalliselle ja haluaisin ravintolasuosituksia ydinkeskustassa. Isäni ei ole mausteisten ruokien ystävä eikä ole ikinä syönyt esim. thaimaalaista ruokaa. Voisi olla kuitenkin avoin kokeilemaan, jos löytyy sopivan mietoja vaihtoehtoja.
Ravintola ei saa olla "teinipaikka" mutta toisaalta emme kaipaa mitään viiden ruokalajin illallistakaan. Onko hyviä ehdotuksia?:)
Kommentit (7)
Kyllä esim nepalilaisesta riippuu ruuasta tulisuus. Voikana voisi sopia. Et vissiin itsekään oo ikinä käynyt aasialaisessa ravintolassa?
Vierailija kirjoitti:
Kyllä esim nepalilaisesta riippuu ruuasta tulisuus. Voikana voisi sopia. Et vissiin itsekään oo ikinä käynyt aasialaisessa ravintolassa?
Olen kyllä syönyt paljonkin aasialaista, etenkin kaakkoos-aasialaiset omia suosikkeja :) saattavat vain olla vähän liian eksoottisia isälle
The Cock. Joissain ruoissa on myös tulisuutta, mutta ei kaikissa ja ruoka on hyvää. Paikan tunnelma kiva. Menu on enkuksi mutta en antaisi sen haitata.
http://thecock.fi/wp-content/uploads/2016/10/The_Cock_Menu.pdf
Antiokia Atabar Eerikinkadulla on tunnelmallinen ja ruoat eivät ole liian maustettuja tai eksoottisia.
Keskustassa on paljon S-paikkoja, siksi en anna suositusta ihan keskustasta. Tosin oma kokemus Vltavasta on ihan ok.
Totta, anissa pitää taas lähteä käymään
Olo on kiva, ydinkeskustassa ja skandinaavista ruokaa.