Minusta on tullut naispuolinen stalkkeri, vainoaja
Inhottaa itseänikin. Ihastuin 2 vuotta sitten mieheen, joka on asiakaspalvelijan ammatissa (en viitsi kertoa työstä sen enempää tässä). En edes tiedä miten se ihastus sai alkunsa, kai jotenkin kuvittelin että hän flirttasi vaikka oli silloin vain hyväntuulinen.
Jossain vaiheessa kun pitempi asiakassuhde päättyi, muistin häntä kiitoksilla ja pienellä lahjalla.
No sitten emme nähneet pariin vuoteen, mutta nyt olen päätynyt taas hänen asiakkaakseen ja ihastuin valitettavasti uudestaan.
Nyt olen huomannut että vietän aikaa paikoissa joissa häneen voisi törmätä ja joskus törmäämmekin. Aina hän moikkaa minua huomatessaan minut.
Ja nyt sitten uuden vuoden tienoilla juttu meni ihan yli ja lähetin hänelle viestin. Hän ei vastannut siihen mitään, eikä kai onneksi tiedä lähettäjää.
Miten pääsen tästä eroon? Haluaisin oikeasti lopettaa kyttäämisen ja sen että kuvittelen flirttailua hänen hyväntuulisuudesta asiakaspalvelutilanteessa.
Tajusin olevani stalkkeri, kun luin yhtä naisten ahdisteluketjua täällä. Huomasin, että itse olen ihan samanlainen, mutta nainen ja siis kohteena on mies.. Joka ei kai ole huomannut onneksi, vielä, stalkkaustani.
Kommentit (23)
Sulla on siis pakkomielle asiasta jota et voi saada. Ei ole niin vakavaa. Mutta varmaan vie paljon energiaasi. Pari käyntiä ratkaisukeskeisessä terapiassa?
Olet ihan vaan stalkkeri. Itse olen todella hyvin perillä eksän puuhasteluista ja nykyisestä asuinpaikasta. Vähän turhankin hyvin, mutta minkäs teet.
Vierailija kirjoitti:
Miten siis ajattelit että hän flirttailee?
Hymyilee, sanoi että jäät mieleen kyllä tuon asiakassuhteen päätyttyä, kerran kun piti mennä yhteen neuvotteluhuoneeseen ohjasi sinne koskettamalla alaselkään..
Sitten kerran ollessamme yhdessä huoneessa kumarteli lattialta tavaroita ja hänellä oli paljon tavaroita käsissä niin istuessani viereisellä penkillä hän laittoi niitä minulle syliin ja sanoi että laitan nämä sulle tähän, koskettaen, no, sitä sylin aluetta (ehkä vähän jalkaa).
Sitten kerran ohjasi että sä voit katsoa tänne päin polvesta kiinni pitämällä.
ja sitten sellaisesta hymystä, olemuksesta, moikkailusta olen vain luullut jotain. Ap
Mä luulen että se on juuri tuota että joku pakkomielle siihen mitä en voi saada :/ Ap
Ja siis en sitä kiellä, voihan se olla että tämä mies on joskus ollut vähän ihastunut. Mutta se ei oikeuta minua ahdistelemaan/stalkkaamaan. Ap
Sä oot se joka teki täällä sen keskustelun aiemmin..
Jättäkää asiakaspalvelijamiehet rauhaan pervot stalkkaajamuijat!!! Ne on ystävällisiä työnsä puolesta, eikä se ole mitään flirttailua!!!
Minkä keskustelun? Tein kyllä yhden missä kerroin että ihastus moikkasi. Ap
Sen että lähetit viestin johon ei vastattu.
Sori, kyllä se sun stalkkauskohde on huomannut. Ei vaan kehtaa kohteliaana miehenä sanoa.
Vierailija kirjoitti:
Sori, kyllä se sun stalkkauskohde on huomannut. Ei vaan kehtaa kohteliaana miehenä sanoa.
Sitä minäkin pelkään. Ja sitä että moni muukin on huomannut ja sanoo että tuolla se hullu muija taas odottaa sua. Viimeksi ainakin olen aika varma että joku huomasi haahuiluni siellä ja sen jälkeen hän ilmestyikin aika yllättäen paikalle. Pelottaa myös että mies huomaa mun ihastuksen. Ap
Lopetahan Elisa jo. Kyllä me kaikki ollaan huomattu.
Ihastuksia tulee ja menee vaikka olisikin parisuhteessa. Toisaalta ehkä haluat päättääkin nykyisen parisuhteen? Millaisen viestin lähetit? Kyllähän mies varmaankin tarkistaa kenen numerosta se on tullut.
Juu, todennäköisesti olen eroamassa. Mun numeroa ei löydy mistään ja veikkaan että tuohon mieheen ihastuneita voi olla useampia. Eli sitä viestiä ei välttämättä arvaa. Ap
Ihan varmasti ap lähetti viestin prepaid liittymästä, jonka haltijaa ei saa selville
Minä stalkkasin aikanaan yhtä ihastusta kaksi vuotta. Hän tosin tiesi asiasta ja oltiin muutenkin yhteyksissä, ihan hyvässä hengessä. Lopulta hän ihastui minuun, mutta itseltä oli jo fiilikset menneet. XD
Eikö niin Elisa, että tämä ihastus on parisenkymmentä vuotta vanhempi, lääkäri ja naimisissa?
Miten siis ajattelit että hän flirttailee?