Lue keskustelun säännöt.
Mitä et-tunneilla opitaan koulussa?
15.03.2006 |
Millaisia ne ovat? Suositteletko? Pohdin, että menisikö lapsi uskontotunnille vai et-tunneille.
Kommentit (3)
Läpi käydään mm: eri uskonnot (sisältää myös taolaisuuden, budhalaisuuden), filosofit, YK:n toiminta ja sen alajärjestöt ym.
Eli yleissivistävä oppiaine.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ei ne uskonnon tunnit mitään julistustunteja ole, jos sitä pelkäät. Hyvin yleissivistäviä ovat molemmat.
Et-ryhmissä on yleensä vähän oppilaita ja nekin vähät ovat usein koottu kaikilta luokkatasoilta. Pieni ryhmä ehkä kuulostaa kivalta, mutta ne oman luokan tunnit tuntuu jotenkin kivemmilta. Tämä siis ihan mutu-fiilistä.
Periaatteessa siellä et-tunnilla opitaan samoja asioita kuin uskonnon tunnilla eli vieraista uskonnoista, moraaliasioista ym. elämään liittyvästä.
Mä laittaisin kyllä uskontotunnille, koska siellä on kuitenkin suurin osa muusta luokasta. Uskontotunneilla tehdään usein kaikenlaista yhteistä " kivaa" , joka yhdistää oppilaita ja tiivistää luokkahenkeä. Soisin siis, että lapseni on mukana näissä jutuissa. Toki riippuu opesta ja koulusta.