Miksi naisille ja miehille on eri sarjat kamppailulajeissa?
Miksi eivät kamppaile toisiaan vastaan jos kerran tasa-arvoon pyritään? Painoluokat samat, joten sinne vaan kissat ja koirat tappelemaan toisia vastaan.
Nainen jos et pärjää niin vinkki: Syö vähän testosteronia ja treenaa puolet kovempaa niin alat pärjäämään. Äläkä ole amatööri, sillä amatöörit vain kärähtää. hähää ;)
Kommentit (5)
Koska kamppailulajit on huijausta eikä niissä oikesti opi mitään sellaista että heitetään ki-voimalla itseään isompi ja vahvempi köriläs olan yli maahan. Monetkin tekniikat on aika hyödyttömiä oikeassa elämässä ja pelkkää tanssitunnilla keikistelyä se on.
Vierailija kirjoitti:
Koska kamppailulajit on huijausta eikä niissä oikesti opi mitään sellaista että heitetään ki-voimalla itseään isompi ja vahvempi köriläs olan yli maahan. Monetkin tekniikat on aika hyödyttömiä oikeassa elämässä ja pelkkää tanssitunnilla keikistelyä se on.
Älä sekoita taistelu ja itsepuolustuslajeja kamppailulajeihin.
Jos puhutaan painista, brassi jujutsusta esim niin kokenut sanotaan yli 10v harrrastanut hyvässä kunnossa oleva päihittää helposti 20kg isommat köriläät.
Lisäksi kyseiset lajit kehittää yleisesti kehonhallintaa ja kuntoa.
Terv, kahden kymmenn vuoden kokemus alalta ja koko kouluaikani kovakuntoisin "kamppailija"
Muistelisin lukeneeni että miehen lihas olisi noin 60% vahvempi kuin naisen lihas. Täytyy olla aika yksinkertainen että kuvittelee että nainen ja mies olisi fyysisesti yhtä vahvoja.
Mike Tyson vastaan 14 vuotias nilkat paljaana talvella -teinityttö... Ehkä ne eri sarjat miehille, naisille ja painoisille ihan perusteltuja. Mitä annettavaa katsojalle sellaisilla otteluilla, joista tietää jo etukäteen, että toisella pyyhitään lattiaa?
Provo, mutta vastaan silti.
Se nyt vain on biologinen fakta, että miehellä on enemmän lihasvoimaa kuin naisella. Tämän takia miehet ja naiset eivät voi kamppailla samoissa sarjoissa urheilulajeissa, joissa fyysisellä voimalla on suuri merkitys.