Olen koukussa Utahin mormonien videoblogeihin
Minua miellyttää suuresti tuo elämäntapa. Päihteitä ei käytetä lainkaan, elämä on hyvin perhekeskeistä ja liikuntaharrastukset suosiossa.
Lapsia on perheissä paljon, joten näillä bloggareillakin on isot suvut ja läheiset suhteet sisaruksiin ja vanhempiin. Naimisiin mennään nuorina, yleensä heti kun suhde muuttuu vakavaksi. Deittailu on sallittua, mutta vanhemmat mielellään laittavaa pikkusisaruksen treffeille mukaan esiliinaksi.
Suosikkini on tämä Ellie&Jared blogi:
https://m.youtube.com/user/stylebyellie
Jared kertoi yhdessä videossa, että on nuorena asunut Suomessa lähetystyötä tekemässä. Laittoi kuvankin, jossa seisoi torilla Punaisen Ristin liivissä, ja sanoi suomeksi terve:)😁
Ellien siskolla Bonniella on myös kiva videoblogi:
https://m.youtube.com/channel/UCLPyjp5kxGEr8odmEsVb6Sg
Bonniella on jo neljä lasta ja tosi söötti mies.😜 Elliellä on vasta kaksi, mutta lisää tulossa.
Nämä molemmat pariskunnat ovat lopettaneet päivätyöt, koska heillä on niin paljon katsojia, että elävät näillä blogeilla.
Ovatkohan nämä lähetyssaarnaajat saaneet paljonkin suomalaisia käännytettyä mormoneiksi? Tämä olisi kyllä paljon kivempi ja rennompi uskonsuunta kuin esim. lestadiolaisuus.
Noista videoblogeista näkee, ettei uskonasiat näyttele heidän arkipäivässään suurta roolia. Ovat kai aika sekulaareja. Heillä on kuitenkin tervehenkinen perusta elämässä.