Miten reagoisit, jos saisit kuulla seiskaluokkalaisesi olleen poissa koulusta tietämättämäsi useita kertoja viikossa?
Kommentit (5)
Se joko tehoaa tai sitten ei. Itselläni oli 7-luokalla n. 250 luvatonta poissaolotuntia.
T: koulukiusattu joka ei yläasteella uskaltanut mennä kouluun
Syy selvitettävä. Pysyttävä rauhallisena, mutta päättäväisenä. Pojat pitää saada sitoutumaan lintsaamisen lopettamiseen. Jos lintsaus kuitenkin jatkuu (eli koulusta tulee tieto asiasta), täytyy pojille tehdä selväksi mitä siitä seuraa. Toisin sanoen pojat jäävät jostain mieluisasta asiasta paitsi esim. pelit pois, ei lupaa katsella televisiota.
Olisi ehkä hyvä olla yhteydessä kouluun ja pyytää heitä ilmoittamaan jos pojat ovat taas poissa.
Mutta tärkeintä todellakin on selvittää miksi pojat lintsaavat. Onko heillä vaikeuksia jonkun oppiaineen kanssa. Voisivatko vanhemmat auttaa tässä.
poissaolot merkitän ja vanhempi ja ope kuittaa. Samanlainen oli myös aikanaan itselläni. Kiinni jäi lintsaamisesta heti, ellei yrittänyt alekirjoitusta värentää, jos yritti ja onnistui käry kävi myöhemmin asiallisen poissaolon yhteydessä.
Kyllä minä ainakin tiedän, mitä meidän yläasteikäiset touhuaa !!!