Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi nykyään 30v on vanha?

Vierailija
01.01.2017 |

Tuntuu että kaikkialla sanotaan että 30v on jo tosi vanha...varsinkin naisena ? MISTÄ luulet tämän johtuvan?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saattaa johtua kenties huonoista ja epäterveellisistä elintavoista, jolloin jo 30-vuotiaskin näyttää vanhalta. Saattaa myös johtua osin geeneistä. Pohjoismaalaiset eivät ole yleisesti ottaen niitä, jotka "viinin lailla vanhenevat". Sen sijaan ranskalaiset, italialaiset, sekä useimpien muiden Välimeren maiden naiset, sekä useimmat aasialaiset naiset ovat kunnolla vasta puhkeamassa kukkaan kolmenkympin iässä. Joten kai se geeniperimä silloin vaikuttaa asiaan.

Vierailija
2/7 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tuntuu että kaikkialla sanotaan että 30v on jo tosi vanha...varsinkin naisena ? MISTÄ luulet tämän johtuvan?

No kukaan normaali, kenen mielipidettä kannattaisi arvostaa, ei ole tätä mieltä?

Ja vanha mihin? Ei ainakaan näyttämään nätiltä, vaihtamaan alaa, muuttamaan elämänsä tai perustamaan perheen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikemminkin päinvastoin

Vierailija
4/7 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi koska palstalla riehuvat kokemattomat teinit. 30 vuotiaalla on elänyt aikuisuutta ehkä 15 vuotta ja sitä on vielä 50 vuotta jäljellä jos keskimääräinen elinikä on noin  80 vuotta. 50 vuotta on kovin pitkä aika elää vanhuutta.

Vierailija
5/7 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös nykyään ole juuri päinvastoin? Ennen 30 v miellettiin vanhaksi piiaksi tai suuren lapsikatraan äidiksi. Nykyään eliniän pidennyttyä ja muista sosiaalisista ja taloudellisista rakenteista johtuen monet kolmekymppiset elävät vielä vahvasti siirtymävaihetta nuoruuden ja "aikuisuuden" välillä. Olen itse 50 kymppinen ja omasta perspektiivistäni 30v on vielä todella nuori! Katsos kun nuoruus on myös aika subjektiivinen käsite ja mikäli asiaa tiedustelee 15 v teiniltäni niin tämän mukaan 20 vuotiaskin on jo "tosi" vanha :D

Vierailija
6/7 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kenen mielestä 30-vuotias on vanha? Ja missä näin sanotaan?

Kyllä varmasti teini-ikäisten silmään kolmekymppiset ovat ikäloppuja, varmasti parikymppisetkin ovat heidän mielestään vanhoja.

Parikymppisten mielestä kolmikymppiset ovat jo vanhoja, niin ajattelin itsekin parikymppisenä. :D Nyt kolmikymppisenä ikäkriisistä on selvitty ja näen maailmaa taas uudella tavalla, esim. mielestäni edes nelikymppiset eivät ole vielä vanhoja, viisikymppiset ehkä vain hieman ja kuusikymppiset silleen sopivasti. :D

Harmi vain että aika monet uskovat tuohon löpinään, että kolmikymppinen on jo vanha, ja sitten kun ovat kolmikymppisiä niin toteavat että nyt elämä on ohi, antavat itsensä rupsahtaa, selittävät että enää ei voi tehdä mitään kun on jo niin vanha, ja sitten ovat oikein kunnolla niitä vanhoja ja halveksivat muutaman vuoden nuorempia kun he saavat tehdä mitä haluavat. Hohhoijaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
01.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos puhutaan nyt ihan vain ulkonäöstä. Selfiet ja lukuisat kuvat. Ei ennen kuvia otettu näin paljon ja näin läheltä viikottain. Niistä jokainen huomaa rupsahduksensa (ja toistenkin) ihan eri tavalla kuin ennen vanhaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kahdeksan