Olen älykäs nainen
Saimme seitsemän lasta akateemisesti koulutetun mieheni kanssa. Mieheni palkka on lisineen 15 000/kk ja riittää kovasta verotuksesta huolimatta hyvin perheemme tarpeisiin. Minulla myös on akateeminen koulutus erinomaisesti suoritettuna. En ole ehtinyt hyödyntämään koulutustani kovinkaan paljon, koska päätin ryhtyä pidempiaikaisesti kotiäidiksi. Enkä aio hankkia uusia tutkintoja, koska on liian helppoa täyttää päätään vain kirjatiedolla, josta osa, tietyn määrän täytyttyä, on myös tarpeetonta. Mielekkäämpää onkin käyttää älykkyyttään osana arkea. Emme kuulu mihinkään uskonyhteisöön. Lapsemme ovat perineet älykkyytemme. Koululaiset saavat vain ysejä ja kymppejä niin tieto- kuin taito- ja taideaineistakin. Koulu vie vähän aikaa. Lapset ehtivät harrastamaan tavoitteellisesti ja tapaamaan ystäviään ainakin kaksi kertaa viikossa. Harrastusiltoina ehdimme viettämään aikaa myös perheenä. Opetan lapsille kotitöitä jo pienestä pitäen ja vastuu kasvaa taitojen karttuessa. Mies selvityy myös yksin kotona, tarvittaessa. Syömme hyvää kotiruokaa. Ostan isoissa edullisemmissa erissä laadukkaita ruoka-aineita. Asumme pääkaupunkiseudulla omakotitalossa. Kun sain esikoiseni, en aivan arvannut, että jonain päivänä meitä olisi kokonainen suurperhe!
Kommentit (11)
Tämä oli kyllä äärettömän tärkeä tieto kaikille. Näin voit jakaa älykkyyttäsi myös meille muille.
Vierailija kirjoitti:
Voi vittu että on taas väsynyttä.
Enää pari päivää siihen, että tulee rekisteröitymispakko ;-) Olen varma, että se siistii palstaa ainakin jonkin verran.
älykäs ihminen ei kirjoittele mammapalstalle miten älykäs on
Kirjottavatko älykkäät vain hienompien lehtien palstoille? Eikö av ole sopivan hieno?
ap
Onneksi olkoon sitten. Vastineeksi voin kertoa, että olen erittäin, erittäin, älykäs mies.
Tarkoitus oli jossain vaiheessa, että kolme tai neljä lasta olisi sopiva määrä meille, mutta kun jokainen lapsi syntyi terveenä, oli selkeästi omanlaisensa mielenkiintoinen persoona, toi iloa sekä kuntoni oli aina vain hyvä, äitiys sopii minulle, niin päätimme, että miksi ei lisääkin lapsia. Olen ottanut ehkäisyn käyttöön, koska ikää on tullut jo sen verran, että hirvittäisi saada lisää lapsia eli näillä menemme.
av
Miehelläni myös on ollut auttamattoman kova vauvakuume. On ollut helppoa suostua "vielä yhteen". Vauvojen välissä mies on hemmotellut minua. Harrastaan kuntoliikuntaa.
ap
Herätys !! Se oli vaan pahaa unta.
Kaikki älykkäät ovat täällä vauvapalstalla
Oma kehu haisee! Ei ketään kiinnosta tuollaiset itsensä kehujat.
Voi vittu että on taas väsynyttä.