Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten te selviätte ulos lähdöstä te, joilla 2-3 tai useampi puettava lapsi???

Vierailija
13.03.2006 |

Mulla meinaa hikeä ja tuskaa pukata jo näidenkin kanssa.... toinen on sentään jo 5,5v mutta pitää silti avustaa hieman pukemisessa (laitella hanskat kunnolla sekä lahkeet ja jalkalenksut tms.), toinen 1v4kk pitää tietysti pukea kokonaan... ja sitten vielä itsellekin laittaa päälle... onneksi asutaan maalla, että voi isomman aina " tyrkätä" jo koiran kanssa ulos edeltä käsin ja laitella sitten pienemmälle päälle rauhassa.... kolmas lapsi haaveissa! =) Miten ihmeessä te esim kerrostalossa asuvat saatte lapset puettua ilman hikeä (vai saatteko?) ja kyyneleitä? Kun ei voi lähettää sitä mukaa heitä ulos kun ovat puettuna..?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiki virtasi mutta hengissä ollaan....;

Vierailija
2/3 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä puen aina ekana vauvan 3kk ja pistän vaunuihin pihalle. Seuraavaksi puen isommat lapset 3v ja 5v( vanhintakin täytyy vielä hiemna auttaa) ja psitän heidät ulos odottamaan. Viimeisenä puen tapperon 1v4kk ja itseni ja menen ulos:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan ekaks kaikkien puettavat tavarat kasaan olkkariin. Samaten varavaatteet jne. laukkuun.



Sitten laitan ittelleni kengät. Alotan pukeen joko vauvaa vaunuun (5 kk) kokonaan tai puen sille välikerroksen ja jätän lattialle ja hyökkään esikoisen kimppuun (1,5- vuotias) ja puetaan vaatteet ja laitan vauvan ulkovaatteet päälle. Nakkaan oman takin päälle, pipon ja hanskat laitan ulkona.



Joskus laitan esikoiselle kaikki vaatteet, sitten vauvan ja sitten itteni.

Omat kengät kun laittaa eka niin ei tartte jäädä topattujen muksujen kans jäädä enää sisälle ja koko poppoo pääsee pihalle!



Mää kuulen aika monesti miten pukeminen on huutoa ja kiukkua täynnä.

Meillä hoetaan oikee jalka, vasen jalka, kauluri, pipo.. Välillä lauletaan, telkka pyörii lasten iloksi.

Jos itte hermostuu ja alkaa rissaan takasin niin johan sekoo homma. Mää en ainakaan jaksa ees alottaa kisaamaan miten saadaan vaatteet nopeesti kun aikataulu pettää, lapsi huutaa ja itkee..



Mää katkasen huutamisen sillä että haen jonkun lelun, lauletaan, istutaan hetki sylikkäin ja ollaan..



Pukemiseen varaan aikaa niin että keritään rauhassa oleen eikä iske paniikki. Lapsille en tiuski. Päästään kumman nopeesti liikkeelle kun pitää hauskaa, juttelee nähdäänköhän matkalla koiria ja onkohan ne isoja?? Miten se koira sanokaan? Jaa hauhau!



Meillä esikoinen vetää itte pipon ja hanskat käteen ja kaulurikin menee joskus. Oon aina ylistämässä kun kenkä sujahtaa oikeeseen jalkaan!!

Pois lähtee kaikki muuten paitsi vetoketju on hankala.