Paljonko on mennyt joululahjoihin rahaa?
Mulla meni n. 40 e, ostin vain kahdelle siskolleni lahjat. Ihanaa, kun ei tarvitse ostaa muille.
Kommentit (78)
2 teinilleni ostanut, n.350e/teini ja siinä mukana 100e kummallekin isovanhemmalta. Muilta ei lahjoja tulekaan.
noin 120e. Siinä lahjat isälle, äidille, veljelle, siskon perheelle (2aik, 3lasta) sekä kahdelle kummilapselle
Tähän mennessä on mennyt n. 150€. Vielä ajattelin ostaa lahjoja. Onhan tämä vähän höpsöä, mutta niin hauskaa! Ajattelen, että jätän sitten vastaavasti ostamatta itselleni jotain. Tekisi mieli uutta talvitakkia, kun entinen on jo 4 vuotta vanha ja taskun vetoketju on rikki, mutta taidan jättää sen kevään alennusmyynteihin tai seuraavaan vuoteen.
Hemmetti pari tuhatta euroa jo mennyt, kun kaksi kalliimpaa lahjaa lapsille, tietokone ja iphone.
Minulla ei ole lapsia, mutta siskon kahden lapsen lahjoihin on mennyt 170 euroa. Muille en kyllä lahjoja ostakaan.
80€, vielä pitäis miehelle keksiä jotain
Ostan siskolleni ja hänen perheelleen, veljelleni ja hänen perheelleen, vanhemmilleni, miehen vanhemmille, miehen kahdelle siskolle ja toisen siskon kolmelle lapselle sekä kolmelle kummilapselle lahjat, jokaiselle noin 50 euroa/nenä. Lisäksi omat lapset ja mies. Rahaa siis on mennyt paljon.
Omalle perheelle mennyt lähemmäksi 2000 euroa, kun tytöt saavat uusia huonekaluja (mm. toinen saa uuden sängyn, toinen kampauspöydän, molemmille uudet verhot ja matot) ja poika saa uusia tietokonevarusteita. Miehen kanssa sovittiin, ettei tänä vuonna hankita toisillemme mitään, kun rahaa menee nyt lapsiin enemmän kuin yleensä normaalisti meillä ollut noin 100-200 euroa/lapsi).
Sukulaisille on mennyt noin 700 euroa, kun olen löytänyt lapsille edullisia lahjoja. Molempien vanhemmille menee 100 euron lahjakortti kylpylään, teineille elokuvaliput ja escape roomiin lahjakortti ja pienemmille lapsille 3 kpl) lelulahjat, joita olen metsästänyt alennuksista pitkin syksyä. Omille sisaruksilleni perinteisesti menee kirjat, meillä on ns. kirjapiiri eli ostamme joululahjoiksi toisillemme kirjat ja vaihtelemme niitä pitkin vuotta ja kaikki kirjat käyvät läpi vielä työpaikkojenkin kirjapiirit.
60 e meni omien teinien lahjoihin. Muuta en enää ostakaan. En jaksa lahjarumbaa, ei kiinnosta. Laitamme ylimääräiset rahat perheen matkoihin, emme osta tavaraa
Miehen lahjaan 200 e, ostan toisenkin lahjan vielä. Tiedän että mies ostaa mulle joululahjaksi n tonnin arvoisen korun. Kummitytön lahja 70 e, kummipojan lahja 60 e, siskolle ja hänen miehelle jaettu lahja 40 e.
Miehen lahjoihin 150e yhteensä, kummilapsen lahjaan 20e, isän lahjaan 25e ja elossa olevalle isovanhemmalle 15e lahja.
Lahjat neljälle kummilapselle ja kahdelle omalle noin 30e yhteensä. Muille en lahjoja osta
Vähän vajaat 200 e, sillä lahjat isälle, äidille, siskolle ja kummilapselle.
Mulla yhdelle lapselle ja vaimolle menny noi 12 000€
Pari sataa, neljälle henkilölle. Osteltu useamman kk aikana.
3500€ mennyt ja tammikuussa vielä 1600€ yhden lapsen ajokorttiin,ens vuonna sitten otetaankin löhöloma lapissa
200 euroa, siinä on lahjat kahdelle kummilapselle, vanhemmille, anopille, miehelle, veljelleni ja lapselleni. Halvalla pääsin kun Tokmannilta ostin osan :)
Joku 460e.
Siinä on lahjat kahdelle omalle lapselle, yksi lahja miehelle sekä yksi lahja siskonpojalle.