Muita, joilla ehkäisy pettänyt...?
Meille kävi viimeviikolla pieni " työtapaturma" , eli kondomi repesi.. Nyt on siis pieni vaara, että olen (tai tulossa) raskaana. Tarkoitus ei tosiaan olis nyt ollut hankkia enempää lapsia, ainakaan useampaan vuoteen jos koskaan enää. Meillä on jo kolme poikaa (5v, 3v ja 11kk).
käytännön asiat ei niinkään huoleta, niillä on jännä taipumus aina järjestyä.. mutta oma jaksaminen yms huolettaa enemmän.
Nyt vajaassa viikossa on kuitenkin alkanut sopeutua ajatukseen että ehkäpä se vauva sitten tuleekin, ja ettei se oliskaan niin paha juttu.. ja toisina päivinä tulee taas ihan kauhu ja paniikki, etten minä tosiaan nyt tahdokaan olla raskaana..
Mulla olis siis pitäny just seuraava päivänä alkaa menkat, mutta kierrot onkin ihan muuta kuin se 28 koska edelliset menkat olivat vasta ensimmäiset synnytyksen jälkeen!! Ja vieläkään ei niitä ole näkynyt..
Korostan siis, etten vielä edes ole varmasti raskaana, ja testaamaankin (jos uskallan..) pääsen vasta joskus ensi viikolla.
En tiedä kumpi pelottaa enemmän; se että testi näyttää + vai -
Kommentit (4)
meilläkin petti, tosin ei huomattu ennenkuin testi näytti plussaa ;o)
Meillä on viisi sektiolla syntynyttä lasta ja tarkoitus oli, että perhe on kasassa. Kuitenkin viime elokuussa tuli plussaa ja kuopus oli silloin 10 kk. Olin menossa kierukan laittoon parin viikon kuluttua, mutta eipä tarvinnut mennä.
Nyt vauvaa odotellaan jo innolla, sovittu sektiopäivä on 10.4.
Mandi ja kuutonen 34+4
Eli e-pillereitä söin, mutta sitten ei menkkoja näkynytkään ja testi plussaa.
Meillä 3 lasta 7v, 2v ja 1v ja lapsiluku oli miehen puolesta täysin varmasti täynnä, itse haaveilin neljännestä SITTEN JOSKUS.
No, näillä näkymin se sitten joskus onkin tämän vuoden lokakuussa.
Ekat 2 päivää itketti, siis oikeesti tuntui että tämä ei oo totta ja tästä ei kyllä selvitä. Mies jo oli patistamassa aborttiinkin. Mutta, sitten kun suurin shokki meni ohi niin ekaksi minä tunnistin kaukaa sisältäni onnen tunnetta ja nyt mieskin jo polleana puhuu tulokkaasta ja miettii, millainen tyyppi sieltä mahtaa tulla.
Mutta, sen olen päättänyt, että laitan heti jälkitarkastuksessa hormonikierukan (joka kuulemma on yhtä varma kuin sterilisaatio) koskapa täälläpäin on näitä pilleriraskauksia kuulemma sattunut nykyisin enemmänkin. Ja todella, neljä lasta riittää meille! Kaikkein surkuhupaisinta tässä on se, että meillä kakkosta yritettiin yli 2v ja lopulta saatiin hänet alulle Clomifenin avustuksella. Että näin se haikara joskus leikittelee...
Juu.. näin muuten kävi mullekin, että olen just perjantaina menossa perhesuunnitteluneuvolaan, että saisin sen hormonikierukan.. Ajan tilasin jo kk sitten! NO, pitäähän se käydä siellä näytillä..
Ei vaan taida vielä perjantaina testit näyttää mitään, liian vähän aikaa tapahtuneesta?
täytyy vielä piinailla päiviä tai viikkoja.. (tai oikein jos on lykky käyny, niin kuukausia ;)
Ehkäisy ei varsinaisesti pettänyt, mutta ei oltu uskottu, että niin nopeasti voisi olla sisarusta tulolla. Ja mielialat heitti laidasta laitaan. Mutta juuri, kun asiaan alkoi tottua, alkoi myös oudot vuodot ja nyt vauvan kasvu on luultavasti pysähtynyt. Selviää varmasti seuraavassa ultrassa. Keskenmeno ei aiheuttanut valtavaa tunnekuohua, mutta siitä kaikesta epävarmuudesta johtuen olen yllättynyt, että nyt jo mahdollinen keskenmeno kyllä harmittaa.
Summa summarum: niinkuin itsekin sanoit, kyllä se elämä löytää uomansa, kun ei liikaa stressaa.