††††††† Jeesuksen syntymäjuhla lähestyy - ateistitkin viettävät †††††††
Ateistit pitävät Raamatun tapahtumia höpö höpö -juttuna, mutta antakaas olla kun joulu lähestyy; ketkä ovatkaan heti ensimmäisenä ryntäämässä joululomalle. :D Sama juttu pääsiäisenkin kanssa.
Tulisivat vain rohkeasti kaapista ulos.
Kommentit (31)
Joulua on kuule vietetty jo ennen kristittyjä, se on keskitalven juhla. Kaikki muutkin kalenterissamme olevat "kristilliset" pyhät juontaa juurensa kristinuskoa vanhempiin perinteisiin.
Niin no alunperin joulun aikaan vietettiin ihan vaan keskitalven juhlaa, jota itsekin aion viettää. Sinähän toki tiedät, ettei Jesse edes syntynyt jouluna niin miksipä niitä synttäreitä silloin vietettäisiinkään? En minäkään juhli niitä jo uutena vuotena kun kerta kesällä olen syntynyt.
Miten nuo tontut liittyy Raamattuun? Ei kai sinulla vaan ole niitä koristeena? Tai Joulupukki? Ei varmasti löydy ko satukirjasta, joten ei sellaisiakaan tueta.
Erosin juuri kirkosta pari päivää sitten. Sinun kaltaisesi ääliöt eivät enää käytä minun rahojani.
Minä ateistina vietän keskitalven juhlaa. Mieluiten viettäisin sitä talvipäivänseisauksen aikaan, mutta koska sattuneesta syystä se osuu työpäivälle, vietän sitä viikonloppuna, kun on vapaata, eli jouluna. Talvipäivänseisausiltana sytytän vain roihun sen kunniaksi, että valon määrä alkaa taas hiljalleen lisääntyä.
Minäkin vietän keskitalven juhlaa. Sana joulu muuten juontuu siitä, ei suinkaan kristillisestä juhlasta (vrt. englannin Christmas).
" [–] sana “joulu” viittaa esikristilliseen, pimeyden taittumista juhlivaan pyhään, johon Jeesuksen syntymäpäivä myöhemmin sovitettiin.
Monet pohjoismaiset kielet ovat säilyttäneet vanhaa aurinkojuhlaa merkitsevän sanan joulupyhien nimessä (Suomen joulun lisäksi Skandinavian kielten “jul”, islantilainen “jól” ja viron “jõul”), kun esimerkiksi englannin kielellä pakanallinen “Yule” on vaihtunut selvästi kristilliseen Christmasiin.
Joulu-sanalla on yhteinen etymologia pyörää tarkoittavan “hjul”-sanan kanssa. Sen taustalta löytyvät pyöreää ja pyörimistä kuvaavat sanat viittavat myös aurinkoon.
Ironista tässä on, että myös sana “juhla” periytyy samasta muinaisgermaanisesta “jehwla”-kantasanasta, kuten joulukin. Se on vain lainattu suomen kieleen vielä aikaisemmin."
Niin että jos ateistikin nauttii lomasta, niin sen on pakko olla piilouskovainen?? Vai mitä ajat takaa?
Raamattuhan opettaa, että Jeesus syntyi juutalaisen kalenterin seitsämentänä kuuna eli syys-lokakuu aikana.
Sinä ap:ko et ollenkaan rynni kesälomalle keskikesän juhlaa viettämään? Vai onko sekin Johannes Kastajan juhla, ja vain siksi odotat kesälomaasi?
Saa kait sitä nyt saatana lomaa viettää. Jos olisi ID-juhla ja kiskat kiinni, niin ihan yhtä lailla vetäisin lonkkaa. En minä ole päättänyt millä perusteilla tässä maassa loma-aikoja kalenteriin lätkitään. Vähän vaikea olla lomailematta, kun esimies käskee pitää lomat tuolloin.
Vierailija kirjoitti:
Erosin juuri kirkosta pari päivää sitten. Sinun kaltaisesi ääliöt eivät enää käytä minun rahojani.
Minulla on myös kaksi lasta, jotka eivät ole idiootteja . Ihme juttu kun kirkkonne lakkaa olemasta.
Ap, olen uskova mutta en pidä joulua kristillisenä juhlana, koska sitä se ei ole alunperinkään ollut vaan sihen on vasta myöhemmin liitetty kristillisiä piirteitä. Raamatussa kerrotaan kaikki raamatulliset juhlat, eikä joulu kuulu niihin. Monet kristityt eivät edes vietä joulua.
"Monet kansat ovat vanhoista ajoista viettäneet vuotuista juhlaa talvipäivänseisauksen aikoihin. Muinaisten germaanien talvijuhla tunnetaan nykyisin sen englanninkielisellä nimityksellä yule. Kuukalenterin vuoksi yulen paikka vaihteli joulukuun alusta tammikuun alkuun. Kristinuskon leviämisen myötä yule yhdistettiin kristilliseen jouluun. Muinaiset roomalaiset viettivät 17. ja 23. joulukuuta välisenä aikana keskitalven Saturnalia-juhlaa. Talvipäivänseisauksena 25. joulukuuta oli Sol Invictuksen eli Voittamattoman auringon päivä".
Kerrotaanko Raamatussa että joulupukki tulee tuomaan lahjoja? Muistaakseni kyseinen kirja myös kieltää sianlihan syömisen, meidän ateistijouluun ainakin kuuluu kinkku.
Jos vapaapäivät myönnettäisiin uskonnon perusteella niin minä perustan uskonnon jolla on ainakin 300 juhlapäivää vuodessa.
Ei joulu ole mikään Jeesuksen syntymäjuhla :D Pässi..
Haluaisin olla viettämättä kristillistä joulua, mutta niin vain sitä tänään joutuu taas poistumaan lasten joulujuhlasta, kun te avomieliset kristityt haluatte veisata seisaaltaan jeesusveisuja.
Mullaki on synttärit helmikuussa, joten juhlitaan niitä aina syyskuussa! Syyskuun 15 päivä on minun syntymäjuhla! Synnyin helmikuun 15 päivä, mutta entä sitten!
††††††† Joulu 2016 ††††††† kirjoitti:
Ateistit pitävät Raamatun tapahtumia höpö höpö -juttuna, mutta antakaas olla kun joulu lähestyy; ketkä ovatkaan heti ensimmäisenä ryntäämässä joululomalle. :D Sama juttu pääsiäisenkin kanssa.
Tulisivat vain rohkeasti kaapista ulos.
Jeesus syntyi maaliskuussa, ei jouluna. En vielä joulua enkä pääsiäistäkään. Keskitalvella täällä vietetettiin juhlia jo kauan ennen kuin jessestä oli kuultu pihaustakaan.
Ihme että on vielä ihmisiä jotka ottavat tuon sadun todesta. Sä varmaan tilaat krääsää tv-shopistakin?
Terkuin pakana
Väsynyt provo mutta todetaan nyt vielä että en esim. itse vietä kristillistä joulua vaan suomalaisen perinteen mukaista muinaissuomalaiseen jouluun perustuvaa ateistista joulua.