Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

minkäikäisena opitaan lauluja ulkoa?

12.03.2006 |

Minkä ikäisenä teillä on lapset alkaneet lauleskella lauluja oikeilla sanoilla tai hokea loruja? Meillä neiti 1v4kk on jo pidempään lauleskellut pienempiä pätkiä rakastamistaan lauluista, ei kokonaisia säkeistöjä kuitenkaan. Pari riviä lähinnä toistelee. Tai mieluisia loruja. Esikon muistaisin joskus alle 2v osanneen jo pidemmänkin lorun ulkoa, mutta mites se yleensä on mennyt teillä? Meillä ei olla mitenkään musikaalisia kylläkään.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi lapsistamme muisti pitkät laulut ulkoa puolitoistavuotiaana, mutta muut ovat olleet reilusti yli 2-vuotiaita, ennen kuin ovat edes yrittäneet laulaa. Nuorin, nyt 3,5-vuotias, laulelee omia " sanoituksia" ja " sävellyksiä" , siis, mitenkään musikaalisena en häntä pidä, mutta yritystä löytyy.

Vierailija
2/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä musiikkia on kuultu jo masussa ja poju on ollut aina innostunut kuuntelemaan, soittamaan ja lauleskelemaan. En muista minkä ikäisenä alkoi laulelemaan mukana, mutta varmaan tuossa vähän yli vuoden ikäisenä ensimmäisenä Piippolan vaarista joitain sanoja. Tällä hetkellä osaa kaikki sanat lyhyistä lastenlauluista ja me laulellaan/soitetaan joka päivä.



Hauskaa on se, kun itse lauleskelen " aikuisten lauluja" , poika laulaa mukana joitain sanoja...esim. tuhannen YÖTÄ,kanssasi VALVON, yö salaMOISSA,mertasi PALVON...-tyyliin...yritä siinä sitten nauramatta lauleskella :-)



Tainu ja poju 1v8kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt 2v4kk ja kaikki laulut jo tunnistaa, vaikak ei osaakaan kuin kertosäkeet tms ja keksii omia sanoituksiaan myös. Ja tanssiminen on kiinnostavampaa tytöstämme, hän imee kuin sieni tanssityylejä ja osaa aikasta hyvin liikkua musiikin tahdissa ja kuvioita löytyy todellakin, ikäisekseen minusta erittäin hyvin! Samoin yksinkertaisten soittimien kuten marakassien ja lyömäjuttujen yms. soittaminen sujuu hienosti ihan tahdissa.

Vierailija
4/7 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä poika 2v lauleskelee innokkaasti. Mm. Hoidossa on pojalla kuulemma tapana lauleskella nukahtaessaan. Onneksi muut lapset ovat tottuneet, eivätkä häiriinny. Suurimmasta osasta lauluja puuttuu jotain sanoja vielä. Sitten saattaa myös yhtäkkiä kesken ruokailun vaikka laulaa pätkän Pate postimies-sarjan tunnarista tyyliin:" iloisesti huudahtavat tervehdyksen..." Ja välillä yhdistyy monta eri laulua yhteen. Lauluja lauletaan sekä oikeilla sanoilla, että omilla sanoilla riippuen siitä millä mielellä laulaja sattuu olemaan...

Nyt selvästi alkaa muistaa kyllä jo tosi hyvin sanoja. Pari päivää sitten, ihmettelin että mitä laulua poika nyt laulaa ja pyysin laulamaan laulun uudelleen. Laulu oli hämä-hämä-häkki sävelellä lumiukosta kertova laulu. Poika lauloi koko säkeistön aivan järkevillä sanoilla. Kun en ollut koko laulua koskaan kuullutkaan, en voinut auttaa ja poika muisti silti. Ovat selvästi tarhassa laulaneet. Oli äiti ylpeä pienestä laulajastaan! :)

Vierailija
5/7 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyttö nyt 1v9kk laulelee lähes jatkuvalla syötöllä:) Hämähäkistä osaa kaikki säkeistöt, Tuiki tuiki tähtönen, Lennä lennä leppäkerttu, Jänis istui maassa, Paljon onnea vaan ja Joulupuu on rakennettu onnistuu hienosti! Sitten on lukuisia lauluja joista osaa esim kertosäkeen. Ja yllättävän hyvin laulaa nuotilleen! Hokee myös kaikenlaisia loruja ym.



Esikoinen oppi puhumaan myöhemmin, vasta 1v 11kk iässä alkoi yhdistää kahta sanaa peräkkäin. Kuitenkin jo parin kuukauden päästä tästä osasi kymmenien laulujen sanat. (Ei tosin puhe ollut yhtä selvää silloin kuin pikkusiskolla jo nyt). Nyt ikää juuri 4v ja oppii uuden laulun sanat jo parin kuuntelun jälkeen. (Opin myös itse helposti) Meillä tosin lasten musiikki soi autossa jatkuvalla syötöllä, kotona lauleskellaan tyttöjen kanssa joka päivä (itse laulelen hommia tehdessäni:D) ja Titi-Nallet ja on kovassa huudossa.

Vierailija
6/7 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän juuri 2v täyttävä osaa jo ladella monien laulujen sanoja pitkiäkin pätkiä. Nuotista ei ole vielä tietoakaan, painotukset tulee kyllä jotenkin laulunomaisesti. Tyttö on kuunnellut paljon isän laulamista, äidin repertuaari on vähän rajoittuneempi, eikä aina ihan nuotilleen... Tykkää kyllä, kun lauletaan, mutta ei osallistu, " laulelee" sitten itsekseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
13.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika 3v on vasta puolisen vuotta ollut kiinnostunut musiikista ylipäänsä. Siis siten, että kiinnittää huomiota johonkin lauluihin ja toistelee joitakin sanoja (max yhden säkeen). Ei puhettakaan, että muistaisi kokonaisia säkeistöjä saatika että jonkunnäköistä säveltä löytyisi. Alle 2-vuotiaana ei halunnut kuunnella musiikkia ollenkaan: oli aina huutamassa, että " pois se" kun minä yritin jotain musiikkia kuunnella.



Eipä taida kovin musikaalista muksua tulla meille, isänsäkin on ehkä epämusikaalisin tyyppi mitä tiedän=) Mutta mitäs tuosta..