Miten juhlitte 40-vuotispäiväänne?
Kommentit (15)
Todennäköisesti surffaan netissä ja nautin ehkä pari lasia punkkua reflektoiden mennyttä elämää.
Kohta tulossa. En aio juhlia, minulla ei ole perhettä, ystäviä tai muita läheisiä keiden kanssa yleensäkään juhlapyhiä viettäisin. Hirvittävä ikäkriisi päällä ja inhoan itseäni, en tiedä miten reagoin jos joku toivottaa hyvää syntympäivää, saati jos viittaa tai vitsailee mitään siitä tarkasta iästä. Saatan ostaa itseni jotain tosi kallista lohdukkeeksi jos vain keksin jotain.
Ei välttämättä kannata kysellä muilta ideoita ennen kuin miettii miten itse sitä päivää haluaa juhlistaa. Haitari kun on ettei vietä ollenkaan ja haluaa unohtaa koko asian -- suuret sukujuhlat. Olen nimittäin sellaisissakin joskus ollut, eli eivät kaikki odota viisikymppisiä isojen sukubileiden järjestämiseen.
Mä juhlin kolme päivää. Ekana päivänä tuli kotiin sukulaiset, tarjolla oli vaan sushia ja samppanjaa ja leivoksia ja kahvia. Seuraavana päivänä olin vuokrannut kavereille mökin, siellä saunottiin ja syötiin ja puhuttiin nuoruudesta. Ja vielä vikana päivänä mentiin miehen kanssa mun lempiravintolaan ja syömään ja hotelliin yöksi.
Toinen vaihtoehto mulla oli vuokrata paikka ja ruuat ja kutsua kaikki sinne samaan aikaan, sitten mietin etten pysty kuitenkaan kaikkien kanssa kunnolla juttelemaan kun on paljon porukkaa koolla.
Mulla oli mielestäni ihanat nelikymppiset, eikä ole yhtään ikäkriisiä.
Aion juhlia synnärillä, jos kaikki menee hyvin :)
Paras lahja! :)
Olin pari viikkoa Kuubassa, ei sen kummempia juhlia. Parin vuoden päästä on viiskymppiset ja jonnekin Karibialle varmaan taas suuntaan. Ei kiinnosta järjestää mitään juhlia.
Kiva kuulla erilaisia kokemuksia. Lisää kiitos!
Ap
Perheen kesken mentiin ravintolaan syömään. En pitänyt mitään bileitä sen kummemmin.
Mä olin 3 päivää Lontoossa, yksin. Ihana reissu.
Otin mieheltäni suihin ja hän tuli 2min päästä sisääni, niin meni 40v synttärit. :D T: 44v nainen
Käyn thaimaassa lomalla mieheni kanssa samalla juhlitaan 25v yhteiseloa,sukulaisille pidän juhlat jossain kivassa paikassa
En mitenkään. En juhli seuraaviakaan tasavuosia enkä taatusti passaa vieraita.
Oli taikuri ja bändi sekä ruokaa ja juomaa. Kaikki oli kutsuttu sukulaiset, kaverit ja niiden lapsetkin.
Eipä tullut juhlittua mitenkään. Eikun joo taisin twehdä jotain "vähän parempaa" ruokaa perheelleni. Kukan olisin halunnut mieheltäni, mutta eipä tullut sitäkään.
N41
Taisin tehdä perheelle kakun. Muuten en halunnut juhlia kun olin niin ahdistunut elämäntilanteen takia.