Lue keskustelun säännöt.
Onko teitä työttömiä kotiäitejä?
01.12.2016 |
Saatteko työttömyyskorvausta? Mitä jos et löydä töitä vaikka lapset kasvavat isoksi?
Kommentit (3)
Mikä ihmeen työtön kotiäiti? Itse olen aina ollut ihan rehdisti joko tai, työtön tai sitten kotiäiti ilman työttömyystukia ja työvelvotteita.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Minusta oli itseasiassa lopulta jopa hyvä asia, että määräaikainen työsuhde loppui raskauden puolivälin aikana. Sain jäädä vanhempainvapaiden jälkeen vuodeksi työttömäksi ansiosidonnaiselle (+ sain kuntalisääkin) lapsen kanssa, ja sen jälkeen jatkoin kesken jääneitä opettajaopintoja omaehtoisena opiskeluna, eli saan ansiosidonnaisen päälle vielä parisataa verotonta korvausta.
no sitten alan opiskella uutta. En ole mitenkään toivoton tapaus kuitenkaan, veikkaan että pystyn suoritumaan monenkin eri alan tutkinnosta. Toisaalta en koe ihmisarvoani mitenkään kyseenalaiseksi näin "työttömänä äitinäkään", teen hyvinkin arvokasta työtä joka pv, vaikkei mikään hyväveliverkosto järjestäkään tälle työlle runsaskätistä valtion rahoitusta.
mitä jollei löydy työtä, no joo. Mitä jos itse jäät työttömäksi? Sairastut? Koet avioeron? Lapsesi sairastuu? Aina elämässä tulee väistämättä eteen myös vaikeuksia. Niistä sitten pitää yrittää päästä yli. Tietysti olisi ollut mukavampaa jäädä äitiyslomille vakituisesta korkeapalkkaisesta työstä, mutta kaikkea ei voi elämässä aina saada.