Jos lisiä ja ns tuottamattoman ajan palkkoja ei tarvisisi maksaa yritykset palkkaisi lisää väkeä.
Moni pienyrittäjä paahtaa ympäripyöreitä päiviä. Työntekijä olisi kiva palkata mutta se maksaa. Vielä sen tuntipalkan , kunhan sen neuvottelee kohtuulliseksi Tessin alarajalle maksaa mutta ne lisät. On sunnuntai lisää. Lauantai lisää. Ilta lisää. Yö lisää. Lisää lisän päälle ja kaksinkertaista palkkaa. Kun pidät vähänkään pitempään jonkun niin sille joutuu maksamaan lomista. Työntekijälle siis maksetaan siitä että lomailee. Nämä turhat kulut kun saisi karsittua voisin palkata esim kaksi työntekijää 6h päiviin. Näin työttömyys ja köyhyys poistuisi ja itsekkin levätä joskus.
Kommentit (6)
Köyhyys ei poistu, jos tekee 30-tuntista viikkoa minimipalkalla ilman lisiä. 1200€:n bruttopalkalla pääsee vissiin aika samoihin kuin sosiaalituilla.
Minäkin voisin ostaa yrityksesi palveluita/tuotteita, kunhan ne ovat ilmaisia ja maksat siihen päälle pienen minulle kulukorvauksen.
Yrittäjällä on yrittäjän riski, työntekijällä tätä ei ole. Nuo kaikki mainetsemasi on laskettavissa etukäteen eivätkä siis ole edes riskiä.
Työttömyys saattaisi vähentyä mutta millä tavalla köyhyys poistuisi jos työstä ei maksettaisi edes sitä vertaa palkkaa mitä nyt?
Sinun köyhyyskö poistuisi kun työntekijät tekisivät halvalla työt ja itse nauttisit tuloksesta?