Kommentteja hääkutsusta!
Tervetuloa todistamaan, kun A ja B sanovat toisilleen tahdon x.x.2017 klo 13.00 X kirkossa.
Vihkitilaisuuden jälkeen juhlat jatkuvat syöden, juoden ja tanssien Xxx:ssä, *paikan osoite*.
Kutsun kääntöpuolelle:
Tumma puku. Vastausta kutsuun ja erikoisruokavaliosta pyydämme ilmoittamaan x.x.2017 mennessä. Kutsu koskee kuoressa mainittuja henkilöitä. Ilmoittautumiset tekstiviestitse: 040... ja 040..
Mikäli haluatte muistaa hääparia, toivomme matkakassan kartuttamista: FI09...
**
Antakaa kommentteja, ehdotuksia, vinkkejä, mitä muuta pitäisi mainita (vai pitääkö?)
Kommentit (162)
"Juhlat jatkuvat syöden, juoden ja tanssien".... Meh.
Vitsihän tää oli. Rahankerjuineen, pukukoodeineen.
Kuulostaa aika muodolliselta, jos pukukoodina on tumma puku (tarkoittaa naisilla iltapukua tai muodollista jakku+mekko -yhdistelmää). Myöskin maininta "koskee kuoressa mainittuja henkilöitä" tuntuu hiukan oudolta. Mitä tällä oikein tavoitellaan?
Erojuhlaamme vietetään jo parin vuoden kuluttua,tervetuloa uudestaan.
Näyttää ihan hyvältä. Itselläkin on alkuvuodesta kutsujen kirjoittaminen/teettäminen edessä ja tästä sain hyviä ideoita! Etenkin tuo kohta"kutsu koskee kuoressa mainittuja henkilöitä" on hyvä, koska päätettiin pitää lapsettomat juhlat ja mietittiin, että miten sen kohteliaasti muotoilisi kutsuun.
Ihan Ok, mutta oletteko tuosta pukukoodista ihan varmoja? Varsin vaativa pukukoodi häihin eikä vastaa kellonaikaa.
Tylsä mutta en tiedä pitääkö hääkutsun jotenkin erottua muista:D
Jotenkin tuo henkii että tervetuloa tylsistymään kanssanne häihin jotka ovat tismalleen samanlaiset kuin häät joihin olet osallistunut viimeiset 20 vuotta.
Klo 13 alkavat häät on perseestä. Paitsi tietty jos on tarkoitus että on tietty lopetusaika mielessä, ja ruokailu sun muuta ei tarvi odotella tuntikausia.
Plus toi tumma puku klo 13 alkaviin häihin ei ole sopiva.
Minäkin mietin tuota pukukoodia... Voisiko asian muotoilla jotenkin esim. "Toivomme juhlavaa pukeutumista" tms.
Pukukoodia lukuun ottamatta hyvä. Musta on tosi kiva aina kun toivotaan rahaa. EI tarvitse pyöriä hiki hatussa Stockalla miettimässä että mitä sitä ostaisi.
Vierailija kirjoitti:
Plus toi tumma puku klo 13 alkaviin häihin ei ole sopiva.
Höpöhöpö.
Vastaisin kättelyssä "ei kiitos" jos edes vastaisin.
Kai sitä yleensä ihmiset tietävät miten häihin pukeudutaan ilman pukukoodejakin.
On perseestä, jos ihmiset ei osaa pukeutua, mutta en silti kehtaisi ruveta neuvomaan.
Naurettava lause tuo "syöden, juoden ja tanssien". Eikö syöminen ja juominen ole häissä itsestäänselvää, ei kai mitään häitä ilman jotain suuhunpantavaa järjestetä. Vai tarkoittaako juominen kännäämistä? Tarvitseeko siitä oikein erikseen mainita, eikö jokainen ihan itse päätä minkä verran juo, vai juoko ollenkaan? Vai eikö sinne saa tulla jos ei juo? Ja jos juhlan ryyppäämisosiota pitää oikein korostaa, on aika mautonta vaatia jotain tummaa pukua ryyppyjuhliin.
Vierailija kirjoitti:
Minäkin mietin tuota pukukoodia... Voisiko asian muotoilla jotenkin esim. "Toivomme juhlavaa pukeutumista" tms.
No joo, jos oletuksena on, että muuten vieraat saapuisivat verkkareissa.
Jäisi mun mummolta ilmoittautumatta, hänellä ei ole kännykkää lainkaan. Ja voisi kuvitella, että tuo iäkkäämpi väki karttuttaisi tuota matkakassaa runsaimmin?
Up