Tuttu laittoi 1-vuotiaalle pojalleen korvakorut "näpäyttääkseen" naapureitaan, voinko tehdä lasun?
Kun naapurustossa on muuten vaan tyttölapsia 5-6v joilla osalla on korvakorut, toiset käyttävät helmikoruja ja kynsilakkaa yms. Tämä ns. sukupuolineutraali äiti päivitti vielä facebookiin kuinka lapsi ei yhtään itkenyt kun oli tuttu kaveri rei'ittämässä.
Teenkö lasun?
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
Ihanaa kun aavee-mammoilla on aina TUTTUJA
Juu ei misään nimessä kaveri koska se tarkoittaisi että liikkuisi itsekkin omituisessa porukassa ja se vasta olisikin noloa:D
Ha haa, heikko provo. Missään ei laiteta 1-vuotiaalle reikiä. Ne pitää laittaa 2-3 kk:n iässä, jolloin ei vielä osata räplätä korvia rei'ityksen jälkeen. Tai sitten isompana, jolloin asia ymmärretään.
Tän tarinan on pakko olla jostain wt-alueelta. Tai sitten Porvoosta.
Vierailija kirjoitti:
Ihanaa kun aavee-mammoilla on aina TUTTUJA
:D Olen kiinnittänyt huomiota samaan. Ja näistä tutuistaan ne tietää enemmän kuin mä tiedän siskostani tai parhaasta ystäväsätäni.
Tiuli mieleen kaupunkilegendat, jotka alkaa suunnilleen "miehen työkaverin vaimon pikkuveljen kaveri on ..."
Av on siinä mielessä hieno paikka kun täällä tiedetään tuttujen asiat paremmin kuin omat.
Tiedetään että tuttu saa kaikki rahansa sossusta, ja tiedetään mitä se niillä ostaa (yleensä kaikkea kallista ja tupakkaa)
Tuttu saa maksusitoumuksia kodinkoneliikkeisiin ja huijaa Kelaa asumistuissa. Tuttu ei koskaan ulkoiluta koiraa tai lapsia. Tuttu makaa vaan kotona joka päivä sohvalla (tämäkin varmaan tiedetään kun kytätään postilaatikosta sisään?)
Tuttu ostaa kaupasta vain sipsiä ja liksaa ja lihoo ja ihmettelee miksi lihoo!
Oletetaan, että tarina on tosi. En näe siinä mitään aihetta lasulle. Lapsella on korvakorut, ja ongelma on...? Ei mikään. Älä tuhlaa lastensuojelun jo muutenkin rajallisia resursseja turhaan.
Niin mikä olisi se syy lasulle? Ei ilmene yhtään sellaista aloituksessasi.
Mistä ap edes tietää sukupuolineutraalisti kasvattavan tuttunsa 1-vuotiaan lapsen sukupuolen?
Et voi. Korvakorujen laittaminen lapselle ei ole kiellettyä. Eikä naapureiden ärsyttäminenkään ole kiellettyä. Tuollaisia lastensuojeluilmoituksia tehtailemalla pidät vain huolta siitä että oikeasti apua tarvitsevat lapset eivät sitä saa.
Mun kaveri pisti kaksivuotiaalle napakorun, enkä nähnyt siinä ongelmaa.
Ihanaa kun aavee-mammoilla on aina TUTTUJA