Näkeekö hammaslääkäri suusta...
...miten kauan on edellisestä käynnistä? Vaikka hampaat olisi hyvässä kunnossa, mutta edellisestä käynnistä esim. viisi vuotta aikaa?
Kommentit (13)
Näkee, se päivämäärä kaiverretaan takahampaaseen.
Kiitos ykkönen. Entä jos onkin joku reikä ja/tai hammaskiveä? Näkeekö niistä kuinka vanha esim. reikä on suurin piirtein?
Hävettää mennä iltapäivällä, kun on niin kauan aikaa edellisestä... Toisaalta viime käynnillä hammaslääkäri sanoi, että on niin hyvässä kunnossa, ettei ensi vuonna vielä tarvitse tulla uudelleen. Mutta ei varmaan ihan näin pitkään väliä tarkoittanut... :-D
Vierailija kirjoitti:
K
Hävettää mennä iltapäivällä, kun on niin kauan aikaa edellisestä... Toisaalta viime käynnillä hammaslääkäri sanoi, että on niin hyvässä kunnossa, ettei ensi vuonna vielä tarvitse tulla uudelleen. Mutta ei varmaan ihan näin pitkään väliä tarkoittanut... :-D
Minulla oli edellisestä hammaslääkärikäynnistä lähemmäs 15 vuotta aikaa ja sitten kun menin hammaslääkäriin, oli kahteen viisaudenhampaaseen ilmestynyt pienet reiät. Ei mitään tietoa että koska. Kerroin hammaslääkärille ihan rehellisesti, että kuinka paljon aikaa oli edellisestä käynnistä aikaa, eikä se siitä mitään sanonut.
Mene siis rohkeasti lääkäriin, et ole ensimmäinen etkä viimeinen jolla edellisestä käynnistä on venähtänyt aikaa!
Jos et ole täysin laiminlyönyt suutasi niin ei sieltä näe kukaan kuinka kauan on edellisestä käynnistä. Saattaahan se hammaslääkäri sitä kysäistä, varsinkin jos potilasasiakirjoissa on pitkä aukko.
Ja mitä sitten vaikka onkin pitkä tauko? Ei kaikkien tarvitse käydä vuosittain tarkastuksessa.
Toisille tulee helpommin hammaskiveä kuin reikiä. Jos siellä on kivat määrät hammaskiveä kertynyt niin siitä kyllä näkee jo aika paljon. Tosin silloin varmaan itsekin paljaalla silmällä huomaisit.
Minkä ihmeen takia salailisit tuollaista asiaa? Mulla edellisestä käynnistä yli kymmenen vuotta, enkä todellakaan aio salata tuota asiaa, kunhan joskus hammaslääkäriin uskaltaudun.
Vanhan hammaskiven kyllä tunnistaa kun sitä alkaa ropsia pois, on meinaan niin kovaa ja hyvin tiukasti takertunut hampaisiin kiinni. "Tuoreempi"/uudempi hammaskivi on hieman pehmeämpää ja lähtee helpommin. Toki myös hammaskiven määrästä voi usein päätellä että onko henkilö hiljattain käynyt vastaanotolla vai ei, mutta ei sekään aina ihan aukotonta ole: joillakin hammaskiveä kertyy puolessa vuodessa mahdottomat lohkareet ja eräässä näkemässäni suussa ei ollut mitenkään poikkeuksellisen paljon hammaskiveä, vaikka edellisestä poistosta oli melkein 15 vuotta. Riippuu harjaamisesta, välien puhdistamisesta, ruokailutottumuksista/ruokavaliosta ja syljen koostumuksesta.
Suomessa on niin ammattitaidottomia hammaslääkäreitä, että tuskin sellaista pelkoa on.
Vierailija kirjoitti:
Suomessa on niin ammattitaidottomia hammaslääkäreitä, että tuskin sellaista pelkoa on.
Komppaan, itse käyn enimmäkseen Ruotsissa.
Mitä väliä? Jos ei hampaita näe, niin näkee se potilaspapereista.
Hammaslääkäri näkee hammaskiven määrän ja hampaiden kuluneisuuden. Jos vaikka narskuttelet yöllä hampaita, niin se näkyy, samoin metallien pureminen tai vaikka vaatekaupan lappujen pureminen irti hampailla. Reiät näkyy, mutta alkava reikä voi lopettaa ihan itsekseen, joten reiän koko ei kerro käyntitiheydestä. Ientaskut ja ikenien vetäytyminen voi kumminkin paljastaa pitkän käyntivälin. Mutta ei kannata korjata, jos ei ole rikki - eli jos ei ole olut oireita eikä haittaa hampaista, miksi käydä vuosittain tai joka toinen vuosi? Pisin väli, josta olen kuullut, on ollut just jotain 15 vuotta, lyhyin taas puoli vuotta. Ja tuolle viidentoista vuoden välillä käyneelle oli sanottu, että tule sitten taas 15 vuoden päästä.
Kiitos vastauksista! Kunhan vain hävettää, kun en ole käynyt säännöllisesti... Mutta nyt on käyty ja ei ollut reikiä, kuulemma oli hienot hampaat ja kaikki kunnossa. :-)
Ei näe.