Tarvittas lakiasioissa apua.
Nyt tarvittais lakimammojen apua:
Elikkä, onko opettajilla muka oikeus käskeä ottamaan pipo pois tunnilla? Ja jossei tottele niin voiksne antaa jälki-istuntoa, koska eihän suomen laki kiellä pipon pitämistä sisätiloissa. Ja tytötkin saavat pitää pipoa, joten missä on tasa arvo?
Jos valitan tästä jonnekkin niin onko mahollista että saan jotain korvauksia ku opettajat toimi vastoin lakia?
Inb4 vitun jonne.
Kommentit (7)
Ota nyt vaan se vitun lätsä pois päästä ja hae itse tietosi netistä. Kaikenmaailman luuserit tännekkin palstalle eksyy.
Vierailija kirjoitti:
Ota nyt vaan se vitun lätsä pois päästä ja hae itse tietosi netistä. Kaikenmaailman luuserit tännekkin palstalle eksyy.
ei se oo vitun lätsä ja nythän mä just haen sitä tietoa vittu lol xD lmao wtf
Opettajalla on oikeus vaatia luokassa hyviä tapoja, joihin kuuluu mm. se, että lakki otetaan sisällä pois päästä.
Hyvä kysymys Pikku-Jonnelta. Kouluilla on järjestyssäännöt, joissa yleensä määrätään pukeutumisesta ja niissä sääntönä on, että päähine otetaan päästä oppitunnilla. Opettajalla ei ole vaan oikeus vaan velvollisuus valvoa että sääntöjä noudatetaan.
Järjestyssäännöt eivät kuitenkaan saa rikkoa oppilaan perustuslaillisia oikeuksia.
Nyt sun pitäisi vaan keksiä miten sun päähine liittyy "perustuslaillisiin oikeuksiin", se on ainoa keino vastustaa pipokieltoa tässä.
Sinuna kokeilisin kääntymistä hasidijuutalaiseksi, silloin saisit mahdollisesti keissin koulua vastaan, koska sinulla olisi perustuslaillinen oikeus toteuttaa uskontosi vaatimaa asua.
Ainoa ehkä ikävä puoli olisi se, että joutuisit kasvattamaan otsakiharat ja pitämään sellaista mustaa lierillistä hattua tai kipaa. Niin ja niihin sopivia vetimiä.
http://www.wsj.com/articles/book-review-the-pious-ones-by-joseph-berger…
Voisit keskittyä opiskeluusi, vaikka siihen pakkoruotsiin, etkä tuohon jo niin nähtyyn, vuosikymmeniä vanhaan pipokapinaan. Ennen vanhaan pipoa sai pitää ne, joilla oli täitä.
Ja herrasmies ei pidä hattua sisällä, varsinkaan jos naisia on läsnä.
apua nyt hei -ap