Eihän tyttövauvan pimppiä saa pestä sieltä häpyhuulien välistä?
Kommentit (14)
Pestään se minkä siit päältä nätisti saa,ja muuten isompien lastenkaan pimppiä ei pestä saippualla,kuivuu turhaan ja kutisee.
Minkä ikäisenä tytölle pitää alkaa tekemään kunnon alapesuja?
ei ap, vaan toinen tietämätön
Kyllä se alkaa pelkällä vesipesulla tuoksahtamaan!
että mahdollinen kakka lähtee sieltä pois. Ei hingata tietenkään. Pestävä on, muuten pissakin siellä alkaa ärsyttää. Ei saippuaa tietenkään.
Kyllä meidän perheessä jokainen pesee saippualla alapäänsä.
Mahtaa sulla värkki lemuta..
T.9
joka kuuluu sinne. En ole 9 mutta jo yläasteella se kerrottiin th toimesta.
Karvoituksen pesen saippualla ja peppureiän mutta muun sieltä välistä huljuttelen vedellä puhtaaksi...
Ärsyttävää kun sitä luullaan tekevänsä oikein ja hyvin, vaikka kaikki ohjeet sanovat muuta!
niin minä varmasti kykynen huolehtimaan omieni.
Turha tulla huutelemaan ettenkö osaisi lastani hoitaa.
9
saippualla, lapsille tarkoitetulla. En hankaa häpyhuulten välistä, mutta tuputtelen sinne vettä, että putsaantuisi. Minä kysyin asia lääkäriltä kun vauva oli ihan pieni, että saako pestä sieltä välistä, kun olin myös lukenut ettei saisi pestä. Lääkärini sanoi, että ehdottomasti pitää huulten välistä pestä, koska kakka on niin nestemäistä että menee joka rakoon ja sitä ei saisi jäädä tulehdus vaaran vuoksi.
Neuvolan th neuvoi silloin, että voi perusvoidetta laittaa pumpulipuikkoon ja sillä varovasti vähän pyöräyttää siitä häpyhuulten välistä. Näin sai muuten tosi hyvin lähtemään, jos joskus meni kakkaakin tosi paljon joka koloseen. Ei ole niin rasittava iholle kuin vesi/saippuapesu.
Sairaalassa eikä neuvolassa ole siitä ollut puhetta.
Muistan vaan kuulleeni tai lukeeneeni jostain ja en mitenkään erikseen ole häpyhuulia levittänyt kun olen pessyt peppua tai kylvettänyt.
Eikö se ole niin, että se valkoinen mitä siellä on niin siihen ei saa koskea eli puhdistaa pois?