Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Miten vauvan saa oppimaan pullosta juomisen??
06.03.2006 |
Meillä vauva noin kuus viikkoo. Oon pakastanu jonkun verran rintamaitoo. Nyt ollaan muutaman kerran kokeiltu antaa maitoo pullosta, että voitas joskus antaa pakastetutkin maidot. Vauva ei kuitankaan osaa juoda pullosta ollenkaan (ollaan kokeiltu erilaisia pullotuttejakin), vaikka sen taidon sairaalassa osaskin kun sai sillon tällön vähän lisämaitoo. Harmittaa jos menee hyvät maidot hukkaan.
Olisko kellään neuvoja, miten vauva oppii pullolle ja onko joku tietty pullotutti sellanen, josta helpompi pienen juoda?
Neuvot ois todellakin tarpeeseen. Kiitos jo etukäteen.
Kommentit (2)
olisko muilla kokemuksia asiasta?
ap
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
mut jos joitain vinkkejä...
Meillä käytössä UltiMam -tutit ja pullot, myös Aventia on kehuttu.
Jotkut vauvat suostuvat syömään jos samalla liikkuu, kanniskelee vauvaa ympäriinsä tai varovasti hytkyttää, joillekin passaa pimeä huone paremmin - kannattaa kokeilla eri paikkoja ja tapoja.
Joillekin toimii jos isä/joku muu syöttää, ei " haista" äitiä ja tissiä.
Meillä ruvettiin pulloa jossain vaiheessa hylkimään kunnes hokasin lämmittää maidon reilusti lämpimäksi, ei siis " kädenlämpöiseksi" vaan ihan lämpimäksi (ei tietty kuumaksi). Sen jälkeen maistui taas. Vauva ei vieläkään (ikää 4kk) huoli kunnolla pulloa mikäli maitoa ei ole Hänen Ylhäisyydelleen tarpeeksi lämmitetty... :)