Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten selvitä ristiriitatilanteesta luokassa (lapsi joutuu kuskaamaan läksyjä)

Vierailija
27.09.2016 |

Lapsen luokalle tuli nyt uusi tyttö, johon oma tyttöni tutustui. Lukuvuoden alussa tyttö oli omaltani kysynyt, että voisiko tuoda läksyt, kun on sairaana. Omani tietysti vastasi että sopii, eipä vain silloin tiennyt että kyseessä on paljon sairastava (pitkäaikaissairas?) lapsi. On usein poissa vähintään kerran viikossa, joskus useamminkin.

Ongelma on siis se, että tämä lapsi perheineen olettaa minun lapseni kuskaavan hänelle läksyt aina. Ei siinä mitään, mutta kun tytöt ovat joissain aineissa keskenään eri ryhmissä, joutuisi oma lapseni aina selvittämään toisenkin ryhmän läksyt. Tarvittaessa myös viemään monisteet ja muut laput - toinen tyttö asuu useamman kilometrin päässä eikä hänellä ilmeisesti ole muita kavereita, jotka niitä kuskaisivat.
Oma lapseni oli kerran vahingossa antanut kaverilleen oman ryhmänsä läksyt. Tämän kaverin äiti tulikin heti seuraavana aamuna linjoja pitkin huutamaan minulle, kuinka törkeää on tahallaan huijata läksyistä ja kiusata koulukaveria. Ei vaikuttanut ihan täysillä käyvältä tyypiltä, jotenkin hyvin yksinkertaiselta, eikä suostunut ymmärtämään ettei ole minun vastuullani huolehtia kahden lapsen läksyistä. Usein tämä kaverikin kysyy niitä läksyjä niin myöhään, että omani on jo nukkumassa tai tulossa harrastuksestaan ja menossa nukkumaan.

Ja sitten! Ope ei ota kantaa. Hän on todella vanhanaikainen. Hyvä opettaja, mutta todella joustamaton ja äreäkin juuri poissaolojen ja läksyjen suhteen. Rehtori taas sanoo, että hoitakaa asia opettajan kanssa. Open mielestä läksyjä ei tarvitse laittaa Wilmaan, vaan ne voi kysyä tarvittaessa kaverilta. En haluaisi aiheuttaa lapsen kaverille kurjaa tilannetta sanomalla omalle lapselle ettei läksyjä tarvitse antaa. Etenkin, kun kukaan muukaan ei niitä sitten anna - tuo kyseinen lapsi on tullut vähän kiusatuksi poissaoloistaan ja siksi muut antavat hänelle tahallaan vääriä läksyjä.

Kommentit (37)

Vierailija
1/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

lakkaat antamasta läksyjä.

Vierailija
2/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pistä poikki. Ope hoitakoon läksyistä tiedottamisen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos oms tyttösi olisi sairas, etkö hoitaisi asian koulun kanssa, etkä pyytäisi lasta pyytämään kaveria? Asiallinen, mutta tiukka viesti sekä tyttösi kaverin vanhemmille, että opettajalle ja vaikka vielä rehtorille. Sinun lapsesi vastuulla ei todellakaan voi olla toisen koululaisen läksyt. Sairaan tytön vanhempien ja koulun pitää hoitaa asia keskenään, se on koulunkin vastuu. Tyttösi auttaa sairasta kamuaan sitten ystävyydellään, ei läksylakeijana.

Vierailija
4/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitat sähköpostin rehtorille ja kopiokenttään opettaja ja rehtorin esimies. Kerrot tilanteen kokonaam, sen miten sinua on ohjeistettu ja sen miten tämä on mielestäsi liian iso vastuu lapselle.

Vierailija
5/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä kaveri se sellainen on, joka toista palvelijanaan pitää? Nyt menet ja sanot sille tytön äidille, että ei ole sinun lapsesi homma hoitaa hänen lapsensa koulunkäyntiä, ja että tämä kuljetuspalvelu loppu tähän. Jos se jotain urputtaa vastaan, niin teet siitä perheestä vaikka lasun, sillä verukkeella että äiti on henkisesti epävakaa. Mutta toi kuulostaa kyllä aika uskomattomalta ettei ope suostu laittamaan läksyjä WIlmaan, kun mm. sitä vartenhan se on saatana keksitty.

Vierailija
6/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsesi lopettaa kokonaan läksyjen kannon ja peli poikki

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopeta ja ilmoita että teidän vuoro on Jon nyt ohi. Ei kukaan voi pakottaa

Vierailija
8/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa iso vaiva laittaa läksyt whatsapissa ja vaikka kuva monisteesta. käske kysyä, voiko sen tehdä tunnilla

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopetat sen kuskailun, ei ole lapsesi vastuulla. Kaverin huoltaja hoitakoon homman miten parhaiten taitaa. Outo on ope ja rehtori myös.

Vierailija
10/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uudelleen vaan viestiä opettajalle, laita samaan ketjuun myös rehtori. Selitä samat asiat kuin nytkin: opettaja mahdollistaa tuon lapsen kiusaamisen, koska ei laita läksyjä vilmaan. Lisää vielä, että lapsesi vie mielellään läksyjä silloin tällöin, mutta nykyinen määrä kuormittaa liikaa. 

Pyydän sinua myös olemaan ymmärtäväinen tätä lasta kohtaan, sairaus ei ole hänen vikansa. Läksyongelma on kokonaan koulun aiheuttama. Ja ymmärrän tuon tytön äidin huutamisen vääristä läksyistä, jos taustalla on tietoista koulukiusaamista ja tahalleen annettuja vääriä läksyjä. Toki asian olisi voinut hoitaa rauhallisestikin, mutta joskus ei siihen vaan ole voimia, jos lapsi on pitkäaikaissairas ja lisäksi kiusattu koulussa. 

Tämä sama linja on monissa muissakin kouluissa ja aikoinaan OAJ:kin on ottanut kantaa, että läksyjen merkitseminen ei kuulu opettajalle, vaan oppilaan tulee selvittää ne itse. (Luulen, että tähän on pakko kyllä tulla muutos digitalisaation lisääntyessä...) 

Olisiko sinun mahdollista ottaa yhteyttä tuohon äitiin vielä, jotta voisitte selvittää asiaa? Kertoisitte molemmat omat kantanne ja miettisitte miten asia saadaan sujumaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ei ole vielä kouluikäisiä, mutta olen kavereilta kuullut että useammassa koulussa on vanhempainillassakin julistettu linjaus että poissa ollut lapsi itse selvittää läksyt ja nimenomaan luokkakavereilta, ei ole opettajan homma niitä hänelle toimittaa. Olen ihmetellyt tätä käytäntöä, koska vaikka ymmärrän sen että poissaolija voi itse ne läksyt kysyä eikä niitä tarvitse tarjottimella kantaa, niin tämä "linjaus" kuitenkin edellyttää että ne kaverit ne läksyt toimittaa, eikä kai toisen lapsen tehtävät voi olla toisen vastuulla? Ja vaikka juu, miksipä ei auttaa kaveria mäessä ja harjoitella vähän yhteisöhenkeä, mutta siinä on juuri tuo riski että taakka käy liian suureksi siltä jolta läksyjä kysellään TAI se kysyjä on kavereiden armoilla siinä saako läksyt ajoissa/kokonaisuudessaan/oikein jne. Kaverin perheessä ongelmana on se ettei ne luokkakaverit vastaa läksykyselyihin ja on rasittavaa odottaa että tuleeko ne tehtävät vai ei...

Vierailija
12/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, tuollainen "kysy läksyt muilta" -juttu on kyllä niin... syvältä. Kun laittaa vaikka luokan ryhmään viestiä, sieltä tulee 15 eri vastausta täysin eri puolelta kirjaa, joku sanoo ettei tullut mitään, joku sanoo että käytiin kaksi kappaletta jne. Eli ihan tahallista hauskanpitoa. Onhan se kivaa, kun ei ole itse se läksyjen kysyjä.

Eikä meilläkään ope aina ehdi vastata siihen wilmaviestiin ennen seuraavaa tuntia, vaikka heti aamusta laittaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano että perustavat whatsapp ryhmän, siinä voi sitten kysyä läksyt ja ihan kuka tahansa vastaa. Ei jää tyttäresi vastuulle.

Vierailija
14/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sano että perustavat whatsapp ryhmän, siinä voi sitten kysyä läksyt ja ihan kuka tahansa vastaa. Ei jää tyttäresi vastuulle.

Ei se paljon auta, jos lasta kiusataan ja tahallaan kerrotaan läksyt ihan puutaheinää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt lapsellesi tulee jalkaan venähdys. Toki laitatte siteen. ei voi kävellä pitkiä matkoja, eli ei voi viedä niitä läksyjä.

Tai sitten otatte yhteyttä rehtorin pomoon, ja lähetätte sähköpostia niin rehtorin pomolle, rehtorille ja opettajalle tuosta aiheesta. kirjoitatte myös siihen viestiin, että tyttsi rasittuu tuosta kilometrien kuskaamisesta, aiheuttaa hankaluuksia omiiin harrastuksiin ehtimiselle, kerrot, että tuon kaverin äiti on tullut nitä linjoja pitkin, ja ehdottomasti kerrot myös, että kuinka monta kertaa viikossa tyttö on joutunut heräämään, kun niitä läksyjä on taas tivattu. Kerrot myös sähköpostissa, että asiaa olet pyrkinyt ratkaisemaan opettajan kanssa, joka ei tee asialle mitään, ja rehtorin kansa, joka sanoo, että sovi opettajan kanssa. Nyt sitten heität asian rehtorin pomolle ja pyydät taksirahaa, että tyttösi voi ne läksyt viedä.

Vierailija
16/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teidän perhe voi ihan huoletta irtisanoutua tuosta tehtävästä, heti. On perheen oma ongelma jos he eivät saa läksyjä mistään, ei teidän ongelma missään tapauksessa. On ihan sama mitä kukakin sanoo, sinä määräät mitä teillä lapsi tekee ja siihen ei ole kenelläkään mitään naputtamista. Ota siis vastuu lapsen harteilta heti pois aikuisen, eli sinun, harteille ja ole aikuinen. Kukaan muu ei sinua ja lasta puolusta kuin sinä itse. Yksikäön ihminen ei ala tätä asiaa teidän puolesta hoitamaan, joten sinä hoidat sen.

Vierailija
17/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pistä poikki. Ope hoitakoon läksyistä tiedottamisen.

Ja vanhemmat myös! Mikä vanhempi olettaa että muut ottaa vastuuta oman lapsen läksyistä. Tällaisessa tapauksessa voi opelta vaatia läksyjen tiedottamista Wilmaan.

Vierailija
18/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, tämä asia kuuluu opettajalle ja vanhemmille ja tarvittaessa rehtorille ym. Ei ole lapsesi vastuu.

Vierailija
19/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

OAJn ajatukset ei poista sitä että kunta on vastuussa lakisääteisistä tehtävistään.

Vierailija
20/37 |
27.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä mikä siinä on opettajille niin vaikeaa, jos jollekulle sairastuneelle pitää ilmoittaa läksyt?? Ope ne läksyt parhaiten tietää ja hänellä on ne kaikki kuitenkin merkattuna. Kumma kun ei lapset saa edes sairastaa rauhassa kun pitää läksyistä stressata - kaiken lisäksi hommasta kärsii eniten ne, joilla muutenkin on vaikeaa eli ujot ja yksinäiset lapset.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme seitsemän