Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

S-pankki ei myönnä opintolainaa alle 18 vuotiaalle

2016 luvulla
14.09.2016 |

Tänään kävi likka kysymässä opintolainan nostoa s-pankista. Lainaan on valtion takaus myönnetty kelasta ja kaikki oli ok mutta s-pankki ilmotti että eivät anna lainaa alaikäiselle.

Soitin itsekin s-pankkiin ja kysyin asiaa niin totesivat vaan että näin on.

Nyt pitää lähteä osuuspankkiin avaamaan uusi tili ja sen jälkeen kelaan muuttamaan tilinumerot.
Kelasta ilmoittivat että laittavat virkailijoille infoa että jos alle 18v. opintolainan hakijalla on s-pankin tili niin se pitää vaihtaa johonkin toiseen pankkiin.

s-pankkiin avattiin likan ensimmäinen pankkitili koske sitä on mainostettu hyvänä.
Eipäs ollutkaan.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai pankki saa valita asiakkaansa? On tosin omituinen ratkaisu pankilta, sillä opintolainoissa ei valtiontakauksen myötä pitäisi olla pankille käytännössä minkääänlaista luottoriskiä. Ehkä ovat vain arvioineet, etteivät ole hallinnoinnin vaivaan nähden riittävän tuottava lainatuote.

Vierailija
2/10 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi alaikäisesi on ottamassa opintolainaa? Etkö huoltajana pysty elättämään alaikäistä lastasi ja auttamaan koulutuskustannuksissa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä muutama vuosi sitten S-pankista ei edes saanut opintolainaa. Joillain messuilla usutin heitä ottamaan opintolainan valikoimiinsa, koska se on valtion takaamaa lainaa (käytännössä riskitöntä) ja heillä oli siinä vaiheessa ongelmana, että talletuksia pirusti, muttei lainapuolella juuri mitään.

Pankkien kanssa ei kannata ajatella joko tai. S-Pankki on hyvä peruspankki, ilmainen tili ja kortti asiakasomistajille. Jos tarvitsee jotain eksoottisempaa, mitä ei S-Pankista löydy, niin sen palvelun voi hankkia jostain toisesta pankista. Systeemitkin tahtovat välillä reistailla ja korttimaksuissa on ongelmia. Monelta harmilta säästyy jos on parin eri pankin kortit, joilla maksaa.

Vierailija
4/10 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi opintolainaa alle 18-vuotiaalle?

Vierailija
5/10 |
14.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhemmat elättävät alle 18-vuotiaan, joten lainaa ei tarvita eikä kuulu ottaa.

Vierailija
6/10 |
15.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miksi opintolainaa alle 18-vuotiaalle?

Miksikäs ei?

Milläs meinaat et muksu opiskelis?

Mun alaikänen muksu asuu toisella paikkakunnalla. Asumismenot 350€/kk. Siihen safkat

ja muut päälle. 

Äiti ei myöskään asu opiskelupaikkakunnalla.

Oliskos pitänyt sanoo jätkälle et sori mut älä lähde opiskelee ennenku oot 18v ja saat ehkä 

iltatöitä jostain.

Ei kaikkien lapsien faijat oo mitään pikkunalleja joilla on rahaa "pappa betalar"

Eikö silloin ole hyvä ottaa opintolainaa jotta selviää jotenkin ja mikäli ei hae opintolainaa niin

ei saa myöskään toimeentulotukea kesällä jolloin koulu on kiinni. 

Tänäpäivänä ei 17v. myöskään pääse helposti kesätöihin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
15.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyhmää ottaa lainaa noin nuorena, todella typerää.

Vierailija
8/10 |
15.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän alaikäinen saa tehdä lainasopimuksia? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
15.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika erikoiselta kuulostaa ja kyse lienee enämmänkin pankin virheellisestä ohjeistuksesta kuin varsinaisesti oikeasti linjasta. Eli S-pankki ei varmastikaan myönnä lainaa alaikäiselle, mutta kun näin on päätetty ei ole otettu huomioon tuota opintolainaa.

Vierailija
10/10 |
15.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä typerää lainan ottamisessa on jos opiskelee ammattiin? Nuori valmistuu parikymppisenä ja pääsee toivottavasti töihin. Opintolainan maksaminen esim. kahdelta-kolmelta vuodelta ei käy ylivoimaiseksi, niinkuin sitten jo esimerkiksi kuuden vuoden laina, joka on noin 25 000 euroa.