Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mikä on normaali unentarve vuorokaudessa? Nukun 10-12h yössä
ijodfjoifdjidos
13.09.2016 |
jos vain saan siihen tilaisuuden. Kotona lapset 10v. 5v. 4v. ja 1v. eli tällaisia tilaisuuksia ei usein tule.. Joskus mies saattaa mennä lasten kanssa vanhemmilleen viikonlopuksi ja silloin nukun nuo pitkät unet.
Arkena nukun 6-7h yössä ja herään väsyneenä ja pahatuulisena. Jos mahdollista niin aina päivi unet 1-2h.
lapsettomana nukuin 7-8 h ja heräsin itse (ilman herätyskelloa) pirteänä kuin peipponen.
Onko sitä vaan vanha ja unentarve lisääntynyt, nukkuuhan vanhuksetki alkuillasta aamuyöhön :D Vai kiristääkö nuo lapset vaan vannetta päässä niin palpjn että väsyttää koko ajan ?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Sulla kertyy viikolla niin paljon univelkaa, että helposti sitä sitten nukkuu 12h kun saa tilaisuuden. Mulla lapset 1 ja 3v ja nukun yössä 6-7 tuntia vaikka tarvitsisin vähintään 8h. Ma-pe kertyy siis univelkaa vähintään 5 tuntia ja jos saisin joskus tilaisuuden niin varmasti nukkusin kellon ymäri.