MILLOIN YÖVALVOMINEN HELPOTTAA??
Nyt kerrotte REHELLISESTI!
Meidän lapsi on 1v4kk ja olen jatkuvasti aivan poikki.
Nukahdan päivälläkin. Ennen lapsen tuloa en koskaan nukkunu
päivällä.
Kommentit (18)
kirjoittaja Siobhan Sterling. Siitä olisi sinullekin varmasti apua, yritä hankkia se jostain (itse löysin Prisman kirja-alesta hintaan 4,90). Siitä löytyy vaikka mitä, esim; ohjeita tavallisimpiin uniongelmiin ja kannustusta väsyneille vanhemmille, erilaisia nukutustekniikoita koko yön kestäviin uniin. vanhempien kokemuksia, asiantuntijoiden mielipiteitä, ym.
tuttia. Meillä molemmilla on ollut ensimmäinen yö pahin. Protestoitiin paljon. Seuraavana yönä vähemmän. Muistaakseni noin viikon jaksoivat muistaa tuttia, sitten riitti. Pahinta on se, että soudat ja huopaat. Jos tutista luovutaan, niin ei saa heikkona hetkenäkään antaa takaisin.
meillä siis otin kirjan ohjeista neuvoa ja lapsi on nukkunut 6kk:n iästä (jolloin kotiunikoulun pidin) lähes joka yön 9 tuntia putkeen ennen kuin herää eka kerran (nyt kyllä vasta 8kk...). Eli ongelmia tulee varmasti vielä moneen kertaan mutta sittenpä luen aina oppaasta lisäohjeita ;)
yöllä kun herätään, silloin ei puhuta sanaakaan, ei oteta syliin, ei anneta vettä-tuttia-maitoa.
peitellään peiton alle ja lähdetään pois. tämä toistetaan niin pitkään, kunnes lapsi nukahtaa. eli oppii nukahtamaan itsekseen.
lapsen käytös heijastaa AINA aikuisen käytöstä.
En muista enää, milloin viimeksi olisin noussut yöllä lasten vuoksi (jos nyt ei sairastamisia oteta lukuun)... 4kk? 6kk? 8kk? 1v? Onpa hatara muisti!
Ala lempeästi vieroittaa tutista. Unille ensin vaan ja kun se sujuu hyvin, jätät tutin yöuniltakin pois. Tämän ajan, kun lapsella vielä on öisin tutti, laita lapsen sängn nurkkaan joku purkki, jossa on useampi tutti. Jos tutti hukkuu, osaisi itse ottaa purkista uuden? Aamulla keräät kaikki tutit kaappin " huilaamaan" .
Voi, ne teidän unirytmit ehtii muuttua vielä sata kertaa siihen mennessä kun lapsi on 1v4kk...
helppasi, kun laitoin lapsen sänkyyn muutaman tutin. Lapsi löysi sitten itse yöllä tutin suuhunsa =)
Mun mielestä noin pieni saa kyllä sitä tuttia vielä imeä! Toiset lapset vaan nukkuvat huonommin kuin toiset, vaikka mitä tekisi.
Meillä kuopus huusi ekan vuoden ympäri vuorokauden (tai ainakin niin sitä nyt jälkeen päin muistaa) ja sitten yht´äkkiä alkoi nukkumaan 11-12 tuntia yössä heräämättä kertaakaan.
Esikoinen puolestaan on vauvasta asti nukkunut tosi hyvin. Monet kerrat pelästyin herättyäni aamulla klo 10, eikä vauva ollut yöllä herättänyt kertaakaan, et onko se vauva enää edes hengissä. Mut siellä vauva vastä oli heräämässä ja silloin olikin kiljuva nälkä, 11 tunnin unien jälkeen.
Meillä tuo 2v.9kk ikäinen tyttö itkee tuolla sängyssään parhaillaan.
Olen jo kolmesti käynyt peittoa laittamassa ja vettä tarjoamassa. Luultavasti kolmen paikkeilla pääsen sänkyyn itse nukahtamaan.. Ja sit alkaakin vauvan maitotankkaukset.. Ja aamulla herättää esikoinen viimeistään klo 7.00 ja sit onkin noustava ylös tän esikoisen ja tän vajaa kolmevuotiaan kanssa.. *HUOH*
Niin, milloin helpottaa...?? En tiedä. Mahdollisimman pian, toivon.
Vierailija:
Voi, ne teidän unirytmit ehtii muuttua vielä sata kertaa siihen mennessä kun lapsi on 1v4kk...
-17-
Selvennykseksi:
Minulla on esikoinen 5v.
Keskimmäinen 2.9kk (joka siis itkeskelee öisin, juo VETTÄ)
Vauva on vasta 3kk, joten mielestäni kyllä hänen KUULUU SAADA MAITOA!!
t. 24
Ei, ei saa. Ei ole saanut neljään vuoteen.. ;)
t. 24 / 27
Ei kyllä varmaan auta teitä, mutta ajattelin kertoa. Olisin ihan hajalla jos joutuisin valvomaan öitä vieläkin.
Mutta se annetaan mikä kestetään.
Paskanmarjat! (Aiheesta hiukan sivuun loikaten) toisille annetaan kyllä aivan liikaa, enemmän kuin kestäisi.
Sitäpaitsi en usko, että kukaan mitään taakkoja kenellekään antaa, sattuman kauppaa kaikki on.
Itse olin ainakin ihan soosina kummankin lapsen kanssa, kun yöheräämiset jatkuivat yli vuoden.
Jos " se annetaan, mikä kestetään" pitäisi paikkansa, ei olisi itsemurhia, murha-itsemurhia (perheenisä tappaa lapset aamupalapöytään ja lopuksi listii itsensä jne.), ei olisi mielenterveysongelmia tässä laajuudessa kuin nykypäivänä on.
Todellakin toisilla on isompi taakka kannettavanaan, enkä nyt puhu vaan yöheräämisistä. Yöheräämiset on kuitenkin aika kevyttä kenttäjumppaa ihmisten ongelmien joukossa.
Suosittelen kokeilemaan! Meillä tutista vieroittaminen on ollut kummallakin lapsella hyvin helppoa. Rajoittunut lähinnä kyselemään tutista, ei mitään suuria huutokonsertteja jne.
Tämän tuttiasian vuoksi joudun havahtuun unistani USEITA kertoja yössä.
Lapsi on kohta 1½ v